Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 01, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Polska" ma przeprosić Borysa Budkę za okładkę "Oni roznieśli zarazę i śmierć"

Budka wniósł pozew z powodu okładki z 10 listopada 2020 roku (fot. materiały prasowe)

"Gazeta Polska" ma przeprosić Borysa Budkę, byłego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach. Chodzi o okładkę ze zdjęciem zawierającym m.in. Budkę i tytułem "Oni roznieśli zarazę i śmierć".

Sąd nakazał wpłatę 10 tys. zł na rzecz fundacji WOŚP. Z kolei przeprosiny mają ukazać się na trzeciej stronie gazety, ale ze wzmianką na okładce.

Sprawa była rozpatrywana z powództwa Borysa Budki przeciwko redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi oraz wydającej gazetę spółce Niezależne Wydawnictwo Polskie w przedmiocie ochrony dóbr osobistych.

Sakiewicz się odwoła

"Sędzia sądziła bez dowodów, a uzasadnienie, że na okładce nie ma numeru strony, kiedy nikt już tego nie robi i jest to sprzeczne z obyczajem stosowanym powszechnie - świadczy albo o kompletnej ignorancji, albo o bardzo złej woli, którą zresztą wielokrotnie okazywała w tej sprawie" - powiedział Sakiewicz dla Niezalezna.pl. Z kolei w rozmowie z "Pressem" zapowiedział odwołanie. - Chciałbym jednak uczestniczyć w procesie, w którym sąd zapoznaje się z dowodami, a sędzia nie jest jawnie stroną sporu politycznego - ocenia.

Borys Budka przekazał nam, że jest zadowolony z wyroku. - Nie będę wnosił apelacji - zapowiedział.

Kontrowersyjna okładka

Budka zdecydował się na pozew z powodu okładki "Gazety Polskiej" z 10 listopada 2020 roku, na której widniały zdjęcia m.in. jego, polityka PO Rafała Trzaskowskiego i Marty Lempart, liderki Międzynarodowego Strajku Kobiet. Fotografie opatrzono tytułem "Oni roznieśli zarazę i śmierć". W publikacji zwrócono uwagę na zachęcanie przez osoby widoczne na okładce do udziału w marszach przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, które odbywały się w czasie nasilenia się pandemii koronawirusa.

(MNIE, 01.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.