Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Semka, Jaworowicz i Siedlecka laureatami Nagrody Mediów Publicznych. Naczelny PAP z nagrodą specjalną

Uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbyła się w poniedziałek w warszawskiej siedzibie TVP (screen Tvp.info)

Laureatami tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych zostali Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Nagrody specjalne otrzymali m.in. redaktor naczelny PAP Cezary Bielakowski i Ewa Stankiewicz, autorka głośnego dokumentu o katastrofie smoleńskiej. Dziennikarz TVP Info Miłosz Kłeczek mimo nominacji, nie otrzymał nagrody.

Uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbyła się w poniedziałek w warszawskiej siedzibie TVP.

"Wręczenie tych nagród to święto kultury polskiej, to hołd – nie waham się użyć tego słowa – jaki media publiczne składają kulturze polskiej i twórcom kultury polskiej" - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas poniedziałkowej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych. W wystąpieniu podkreślił, że nominowani do nagród, "to wybitne postacie naszego życia szeroko pojętej kultury".

Na gali zabrakło prezesa TVP Jacka Kurskiego, który z uczestnikami wydarzenia połączył się online. W przemówieniu zaznaczył, że misją mediów publicznych jest pokazywanie prawdy o Polsce i świecie i budowanie pomimo wszelkich przeciwności wspólnoty narodowej Polaków. "Te media mają dzisiaj swoje święto" – powiedział Kurski.

Nagrodą Mediów Publicznych 2021 w dziedzinie Obraz uhonorowano dziennikarkę, autorkę "Sprawy dla reportera" Elżbietę Jaworowicz. Otrzymała ją za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem".

W kategorii Idea nagrodę przyznano dziennikarzowi, publicyście i historykowi Piotrowi Semce.

Nagrodę w kategorii Słowo otrzymała reporterka, dziennikarka i eseistka Joanna Siedlecka. Nagrodę przyznała PAP.

Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał wyróżnienie w kategorii Muzyka za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum". Nagrodę przyznało Polskie Radio.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

Nagrody specjalne dla redaktora naczelnego PAP i Ewy Stankiewicz

Podczas gali Nagród Mediów Publicznych 2021 przyznano też nagrody specjalne. Wszyscy nadawcy mogą wręczyć swoją Nagrodę Specjalną dla twórcy lub dziennikarza wybitnie zasłużonego w tworzenie lub promowanie kultury narodowej.

Cezary Bielakowski, redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej otrzymał nagrodę specjalną przyznaną przez zarząd PAP. Został doceniony "za dziennikarstwo najwyższej próby oraz profesjonalizm w tworzeniu i redagowaniu informacji, które trafiają do wszystkich mediów w Polsce i za granicą".

Polskie Radio wyróżniło Elżbietę Berus-Tomaszewską i Małgorzatę Małaszko, a TVP dyrektorka TVP Kultura Kalinę Cyz, reporterkę Ewę Stankiewicz, Michała Bandurskiego, dyrektora programowego TVP Krystiana Kuczkowskiego i Piotra Śliskowskiego.

Nominacja dla Miłosza Kłeczka

Telewizja Polska w kategorii Obraz do Nagrody Mediów Publicznych nominowała jedynie swoich pracowników. W tym Miłosza Kłeczka.

W tym gronie znaleźli się: dyrektorka TVP Kultura Kalina Cyz, Miłosz Kłeczek z TVP Info i prowadzącą "Sprawę dla reportera" Elżbieta Jaworowicz. Wyboru dokonała kapituła, w której znaleźli się m.in. prezes TVP Jacek Kurski, szef rady nadzorczej TVP Maciej Łopiński i dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. TVP jest fundatorem kategorii Obraz.

Kontrowersyjna jest zwłaszcza nominacja dla Miłosza Kłeczka. Dziennikarz TVP Info znany jest z konfrontacyjnego sposobu prowadzenia programów i dalekiej od bezstronności metodzie pracy na konferencjach prasowych. Zaledwie we wrześniu Rada Etyki Mediów stwierdziła, że w programie "O tym się mówi" zadawał senatorowi Kazimierzowi Kleinie nieobiektywne pytania oraz nie pozwalał mu dojść do głosu. REM konkludowała, że naruszono zasady obiektywizmu i uczciwości. Kłeczek starł się też z Rafałem Trzaskowskim i Donaldem Tuskiem. O poziomie jego dziennikarstwa świadczą powszechnie już znane pytania, jakie zadawał Tuskowi przy Wiejskiej przy okazji sprawy Sławomira Nowaka. Rozeźlony rzucił w kierunku polityka: "Bardzo słabe uwagi na niskim poziomie, myślałem, że pan wyższy poziom reprezentuje, panie przewodniczący". 

W kategorii Muzyka (fundatorem jest Polskie Radio) nominowani zostali: Agnieszka Budzińska-Bennet, Leszek Możdżer i Józef Skrzek. 

PAP, która funduje nagrodę w kategorii Słowo, wybierze laureata spośród: Antoniego Libery, Andrzeja Mularczyka i Joanny Siedleckiej. Z kolei Audytorium 17, czyli regionalne rozgłośnie publiczne, w kategorii Idea nominowały: Jarosława Jakubowskiego, Piotra Semkę i Marię Woś.

(BAE, 30.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.