Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Listopad 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Narzędzie szpiegowskie Pegasus już nie dla Polski

Narzędzie Pegasus pozwala na szpiegowanie urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS (fot. Pixabay.com)

Izraelski rząd ograniczył listę krajów, w których można oferować narzędzie Pegasus, które służyło m.in. do szpiegowania niewygodnych polityków, działaczy i dziennikarzy. Na liście nie ma już Polski.

Nowy wykaz państw podała izraelska gazeta biznesowa "Calcalist". Jak poinformowano, znalazły się na niej "tylko kraje o sprawdzonych demokracjach". Nie ma wśród nich m.in. Polski i Węgier. Listę mocno okrojono - ze 102 do 37 państw.

Czym jest Pegasus?

Pegasus został opracowany przez izraelską firmę NSO Group. Narzędzie pozwala na szpiegowanie urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS. Oficjalnie miało być wykorzystywane tylko do walki z terrorystami i groźnymi przestępcami. Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że służyło rządom m.in. do szpiegowania niewygodnych polityków czy dziennikarzy, m.in. z "The Wall Street Journal", "The New York Times", "Le Monde", "El Pais", France 24, Radia Wolna Europa, Reuters i Voice of America.

Pegasus w Polsce

W 2019 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zaprzeczyło, że zakupiło system Pegasus. Możliwość jego kupna przez CBA zasugerowała jednak Najwyższa Izba Kontroli. Rok później "Rzeczpospolita" podała, że narzędzie Pegasus wykorzystano do zatrzymania przez CBA byłego ministra Sławomira Nowaka. 
Wczoraj o alercie od firmy Apple, producenta iphonów poinformowała prokurator Ewa Wrzosek. Otrzymała powiadomienie od @AppleSupport, że jej telefon mógł być zaatakowany cybernetycznie przez służby państwowe.

(MNIE, 26.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.