Dział: PRASA

Dodano: Listopad 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO składa kasację na naganę dla dziennikarzy przebywających w strefie stanu wyjątkowego

RPO wniósł o uchylenie nagany dla dziennikarzy (fot. Pawel Wodzynski/East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich składa kasację do Sądu Najwyższego w związku z grzywną nałożoną na dziennikarzy za przebywanie w strefie stanu wyjątkowego.

Do zatrzymania dziennikarki Arte Ulrike Dässler i jej operatora oraz Mai Czarneckiej, polskiej dziennikarki pracującej dla AFP, doszło 28 września w Babikach. Dziennikarze przygotowywali tam materiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Omyłkowo wjechali do strefy objętej stanem wyjątkowym i zostali ukarani przed sąd naganą. Orzeczenie uprawomocniło się, jednak Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je na korzyść ukaranych. RPO wniósł o uchylenie wyroku i uniewinnienie ukaranych.

Rzecznik wskazuje, że zakaz przebywania w strefie stanu wyjątkowego wprowadzono niezgodnie z Konstytucją RP.

"Ukarani znajdowali się na terenie stanu wyjątkowego w związku z wykonywaniem pracy dziennikarskiej. Analiza przepisów prowadzi do wniosku, że § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów wprowadzający zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę w zakresie, w jakim dotyczy dziennikarzy, jest niezgodny z art. 6 ust. 4 Prawa prasowego" - podało biuro RPO. Wynika z niego, że nie wolno utrudniać prasie zbierania materiałów krytycznych ani w inny sposób tłumić krytyki.

(KOZ, 23.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.