Dział: PRASA

Dodano: Listopad 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Holenderski dziennikarz wydalony z Rosji

Tom Vennink był korespondentem w Rosji od 2015 roku (screen: YouTube/de Volskrant)

Niezależna telewizja Dożd poinformowała, że Tom Vennink, korespondent holenderskiego dziennika "De Volkstrant", został wydalony z Rosji z zakazem przyjazdu do 2025 roku.

Vennink pracował w Rosji od sześciu lat. Na początku listopada władze anulowały jego zezwolenie na pobyt, nakazując mu opuścić kraj w ciągu trzech dni. Powodem takiej decyzji miały być dwie kary administracyjne z lat poprzednich, w związku z którymi dziennikarz musiał zapłacić grzywny. Dwa lata temu nie poinformował o zmianie miejsca zamieszkania w Moskwie. Przed rokiem bez zezwolenia lokalnych władz udał się na Czukotkę.

"Der Volkskrant" zauważa, że do wydalenia Venninka doszło, gdy w Holandii trwa proces dotyczący katastrofy malezyjskiego samolotu zestrzelonego nad Donbasem w 2014 roku. Oskarżonymi są obywatele Rosji. Redaktor naczelny dziennika Pieter Klok stwierdza, że ostatnio kilku holenderskich dziennikarzy miało problemy z przedłużeniem akredytacji. Dziennik ma w Moskwie swojego korespondenta nieprzerwanie od 1988 roku.

Vennink jest drugim zagranicznym dziennikarzem, który ostatnio musi opuścić Rosję. W sierpniu wydalona została korespondentka BBC Sarah Rainsford.

(MAC, 05.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.