Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 03, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lider Bayer Full i komentator TVP naruszył prawo i musi zniszczyć płyty

Sławomir Świerzyński występuje m.in. w programie "#Jedziemy" (screen: Twitter/TOPTVPINFO)

Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full i komentator TVP, miał nielegalnie rozpowszechniać utwór "Tawerna pod Pijaną Zgrają". Decyzją sądu będzie musiał zniszczyć wszystkie płyty zawierające tę piosenkę. Świerzyński odcina się od zarzutów, a ataki na niego nazywa politycznymi.

W lipcu 2020 Sąd Okręgowy w Płocku nakazał Świerzyńskiemu, aby zaniechał naruszania praw autorskich do piosenki "Tawerna Pod Pijaną Zgrają". Uznano, że autorem jej muzyki i tekstu jest Grzegorz Bukała z Wałów Jagiellońskich. Wyrok był nieprawomocny, a Świerzyński się od niego odwołał.

Według "Gazety Wyborczej" teraz Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Na jej podstawie Świerzyński ma przeprosić Bukałę i przestać wykonywać utwór. Musi też niszczyć wszystkie płyty i kasety, na których utrwalono piosenkę.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie zespołu Świerzyński napisał, że licencję na utwór wykupił  legalnie w ZAiKS. "Licencja, którą uzyskałem ćwierć wieku temu, zobligowała mnie do zapłacenia tantiem i uiszczenia wszystkich niezbędnych opłat w zamian za możliwość korzystania z utworu" - stwierdził.

Sławomir Świerzyński występuje też jako ekspert TVP, m.in. w programie "#Jedziemy" w TVP Info. "Od pewnego czasu systematycznie współpracuję z Telewizją Polską, w tym TVP Info. (...) Odczuwam jednak, że moja aktywność nie podoba się pewnym kręgom, szczególnie opozycyjnym" - napisał w oświadczeniu. Ocenił, że ataki na niego "mają charakter polityczny" i mają służyć ośmieszeniu jego i zarządu TVP.

(MNIE, 03.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.