Dział: PRASA

Dodano: Październik 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jurorzy Grand Press - Książka Reporterska Roku 2021 już pracują

W jury konkursu na najlepszą książkę reporterską roku zasiadają: Marcin Kowalczyk, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka, Weronika Mirowska i Beata Stasińska (fot. materiały prasowe)

Magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ogłosiły drugą edycję konkursu dla autorów najlepszych książek reporterskich, które ukazały się od sierpnia 2020 roku do lipca 2021 roku. W tegorocznym jury konkursu zasiadają: Marcin Kowalczyk, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka, Weronika Mirowska i Beata Stasińska.

Nagrodę w wysokości 10 tys. zł za najlepszą książkę reporterską podczas gali Grand Press na początku grudnia br. otrzyma autor/ka publikacji:

– o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych (research, kompozycja, redakcja) oraz językowych,
– ujawniającej wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki, przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego, w tym zwłaszcza opisywania prawdziwych wydarzeń i postaci,
– cechującej się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującej wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki.

W jury drugiej edycji konkursu na Książkę Reporterską Roku zasiadają:

Marcin Kowalczyk (Uniwersytet Łódzki)
Dziennikarz, do 31 maja 2021 roku redaktor naczelny "Expressu Ilustrowanego" (od 2001 roku) i "Dziennika Łódzkiego" (od 2017 roku) oraz serwisów internetowych obu gazet, a także trzynastu ukazujących się w woj. łódzkim tygodników lokalnych, gazety bezpłatnej "Nasze Miasto", kwartalników "Strefa Biznesu" i "Strona Kobiet". Po przejęciu Polska Press przez Orlen odszedł z firmy. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w 1991 roku w "Dzienniku Łódzkim" jeszcze podczas studiów na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował jako reporter miejski, korespondent na wojnie w byłej Jugosławii, był m.in. szefem działu informacyjnego i krajowego tej gazety. Przez lata członek jury Grand Press oraz SGL Local Press.

Roman Kurkiewicz (Collegium Civitas, Tygodnik „Przegląd”)
Redaktor, dziennikarz, felietonista, aktywista. W latach 1979–1989 związany z opozycją demokratyczną i podziemnym ruchem wydawniczym, studiował filozofię. Autor książek „Lewomyślnie”, „Klapsy polskie”, autor m.in. cotygodniowej audycji „Pod tytułem, program o książkach i czytaniu” w Tok FM. Dwukrotnie redaktor naczelny tygodnika „Przekrój” (2002, 2012), zastępca redaktora naczelnego „Życia Warszawy”, szef publicystyki Programu II TVP, redaktor „Gazety Wyborczej (1989–1995). Współautor wraz z Janem Wróblem programu „Dwie prawdy” w TVN 24 (2014–2016). Od 2007 wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas, felietonista tygodnika „Przegląd”.

Cezary Łasiczka (Tok FM)
Dziennikarz radia Tok FM, prowadzący audycje "OFF Czarek" i "KultOFFe". Laureat nagród Popularyzator Nauki, PIK-owy Laur za „promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych”, nominowany do nagrody MediaTorów, w listopadzie 2013 roku znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP, nominowany w 2019 w Plebiscycie Osobowości 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” za cykl audycji radiowych poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni.

Weronika Mirowska (Fundacja Grand Press, Magazyn „Press”)
Prezeska Fundacji Grand Press i dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”.  Pomysłodawczyni konkursu na Książkę Reporterską Roku oraz Medalu Wolności Słowa, którego pierwsza edycja odbyła się w 2021 w Europejskim Centrum Solidarności, autorka wywiadów w "Press", miłośniczka literatury faktu. Absolwentka PWSFTViT w Łodzi.

Beata Stasińska (Agencja Literacko-Scenariuszowa)
Absolwentka polonistyki UW, w latach 1982–1985 była sekretarzem Igora Newerlego, a od 1983 do 1987 roku redaktorką podziemnej gazety „Wola”. Od 1991 do 1997 roku współprowadziła „Ex Libris”, dodatek o książkach do „Życia Warszawy”. Współzałożycielka wydawnictwa W.A.B. Inicjatorka sześciu serii wydawniczych, m.in. współczesnej prozy światowej oraz serii reportażu. W latach 2011–2012 prezeska W.A.B. W latach 2013–2015 wiceprezeska Grupy Wydawniczej Foksal, którego częścią stało się wydawnictwo W.A.B. Odznaczona francuskim Orderem Kawalera Zasługi oraz polską odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Otrzymała od tygodnika „Polityka” wyróżnienie Kreator Kultury, uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, nieformalnego ruchu społecznego Obywatele Kultury i Polskiego PEN-Clubu. Od 2001 roku wykłada na Podyplomowym Studium Wydawniczym UW, a od 2016 roku prowadzi Agencję Literacko-Scenariuszową. 

Jury będzie pracować w dwóch etapach. W pierwszym wybiera do piętnastu książek finałowych. W drugim nominuje pięć, z których wyłania Książkę Reporterską Roku.
Laureata/kę poznamy podczas Gali Grand Press 2021 w grudniu br.


Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press
Mecenas konkursu: Kulczyk Investments
Partnerzy konkursu: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Jeronimo Martins Polska
Partner nagrody Grand Press Economy: Allegro
Partner nagrody Grand Press Digital: Facebook
Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner Nagrody Czytelników: Nexto
Partner gali: British American Tobacco

Regulamin i szczegóły konkursu dostępne na www.grandpress.pl

(CP, 29.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.