Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO interweniuje w TVP w sprawie braku tłumaczenia na język migowy uroczystości z 15 sierpnia

RPO Marcin Wiącek chce wyjaśnień od prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz podania liczby skarg, które wpłynęły do TVP w sprawie braku udogodnień dla niepełnosprawnych (fot. Piotr Molęcki/East News)

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zdecydował się interweniować u prezesa TVP Jacka Kurskiego w sprawie braku tłumaczenia na język migowy transmisji z tegorocznych uroczystości państwowych 15 sierpnia.

Osoby niesłyszące skarżyły się do RPO, że transmisje TVP z uroczystości Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej były dla nich niedostępne z powodu braku tłumaczenia na język migowy.

RPO podkreśla, że w trakcie pandemii "wielokrotnie zwracał uwagę na potrzebę zapewnienia odpowiedniej jakości tłumaczenia przekazywanych treści". Podkreślił, że w jego ocenie programy telewizyjne nie uwzględniają odpowiednio potrzeb osób głuchych i słabosłyszących i "bardzo rzadko są opatrzone napisami lub nadawane z tłumaczeniem na polski język migowy".

Rzecznik Praw Obywatelskich dodał, że dzięki zwracaniu uwagi na ten problem przez RPO i środowiska osób niepełnosprawnych m.in. premierowi i KRRiT, coraz więcej programów informacyjnych, konferencji prasowych i komunikatów jest tłumaczonych na język migowy oraz opatrzonych napisami. "Działania te są jednak niewystarczające. Nadal liczne transmisje telewizyjne nie są realizowane z odpowiednimi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami" - podkreślił RPO.

Marcin Wiącek zwrócił się do Jacka Kurskiego, prezesa TVP, z pytaniami, jakie działania podjęto, aby zapewnić dostęp do transmisji z uroczystości państwowych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym do relacji z 15 sierpnia. Zwrócił się też o podanie liczby skarg na niedostępność programów dla niepełnosprawnych, które w 2021 roku wpłynęły do TVP i podania, jakie działania w związku z tym podjęto.

Telewizja Polska nie odpowiedziała "Pressowi", jakie jest jej stanowisko w sprawie zarzutów kierowanych przez RPO.

Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udział programów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych w kwartalnym czasie emisji jest uzależniony od tematyki kanału, zasięgu i jego oglądalności. Dla głównych audycji informacyjno-publicystycznych w 2021 roku jest to 22 proc. programów z napisami dla niesłyszących i 3 proc. z tłumaczeniem na język migowy. Spośród czołowych ogólnotematycznych - 20 proc. z napisami, 3,5 proc. z audiodeskrypcją i 1,5 proc. z językiem migowym. 

(MNIE, 25.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.