Dział: PRASA

Dodano: Październik 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Maria Ressa za Nobla dostała gratulacje od zwalczającego ją prezydenta Filipin

Maria Ressa oficjalnie stała się dumą Filipin, choć rząd nie rezygnuje z represji wobec niej i jej portalu (fot. Wikimedia Commons/Joshua Lim)

Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, w poniedziałek otrzymała gratulacje od prezydenta Filipin Rodriga Duterte. Tego samego, który przez lata utrudniał dziennikarce działalność i na którego rozkaz niejednokrotnie była zatrzymywana, a postępowania sądowe wobec niej wciąż są prowadzone.

Jak przekazał rzecznik pałacu prezydenckiego, nagroda to "zwycięstwo Filipinki", a wolność mediów w tym kraju "jest żywa". "Oczywiście prawdą jest, że są osoby, których zdaniem Maria Ressa i tak musi oczyścić swoje imię przed sądem" - zakomunikował rzecznik.

Dziennikarka otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w piątek, gratulacje wystosowano dopiero w poniedziałek.

Maria Ressa w 2012 roku założyła specjalizujący się w dziennikarstwie śledczym portal Rappler. Na rozkaz prezydenta przeciwko dziennikarce i jej firmie prowadzonych jest wiele dochodzeń i postępowań sądowych. W roku 2020 została skazana za cyberprzestępczość na mocy kontrowersyjnej ustawy, co zostało potępione przez organizacje praw człowieka i dziennikarzy jako atak na wolność prasy. W 2018 roku w zestawieniu czasopisma "Time Person of The Year" znalazła się jako jedna z dziennikarek walczących z fake newsami. Otrzymała też tytuł Człowieka Roku magazynu "Time". Jest jedną z 25 czołowych postaci Komisji Informacji i Demokracji powołanej przez Reporterów bez Granic.

Maria Ressa oprócz filipińskiego ma także obywatelstwo amerykańskie. W związku z tym przez prezydenta Duterte była oskarżana, że pracuje dla Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Rappler od początku istnienia zaprzecza twierdzeniom rządu, że strona jest kontrolowana spoza Filipin, a organizacje walczące o wolność prasy twierdzą, że zarzuty mają na celu zastraszenie niezależnych dziennikarzy.

Maria Ressa jest pierwszą filipińską laureatką Nagrody Nobla, a także pierwszą kobietą, która w tym roku otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Nagrodę przyznano jej wspólnie z redaktorem naczelnym rosyjskiej "Nowoj Gaziety" - Dmitrijem Muratowem.

(MAC, 12.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.