Dział: PRASA

Dodano: Październik 06, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marek Frąckowiak prezesem Izby Wydawców Prasy

W zarządzie IWP jest 15 członków (fot. Mike van Schoonderwalt/Pexels)

Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, został wybrany na prezesa IWP. Zastąpił na tym stanowisku Bogusława Chrabotę, który teraz jest wiceprezesem ds. zagranicznych.

We wtorek 5 października odbyło się walne zgromadzenie członków Izby Wydawców Prasy, które zamknęło trzyletnią kadencję władz Izby. W latach 2018–2021 jej prezesem był Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

- Byłem pierwszym w historii Izby czynnym dziennikarzem, niebędącym wydawcą, który został poproszony o to, żeby tę rolę pełnić w sytuacji dość krytycznej - mówi Bogusław Chrabota. - Musiałem zderzyć się z kryzysem na rynku kolportażu prasy i załamującym się Ruchem w przededniu spodziewanego bankructwa - opowiada Chrabota. Wśród kolejnych wyzwań ustępujący prezes wskazuje implementację dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, reformę Polskich Badań Czytelnictwa i konfrontowanie się z lobbingiem cyfrowych gigantów. - Udało się znaleźć bezpieczne rozwiązanie dla Ruchu, choć przejęcie przez Orlen nie jest wymarzonym scenariuszem. Udało się głosami polskich parlamentarzystów PO, wbrew dyscyplinie partyjnej, przeforsować dyrektywę, co też jest niewątpliwie zasługą zarządu IWP. Udało się dokonać przełomu w reorganizacji PBC, który jest dziś własnością IWP - wymienia Bogusław Chrabota. - Za mojej kadencji doszło do solidarnych występów mediów w obronie naszych interesów. Izba była współorganizatorem akcji przeciwko podatkowi medialnemu - przypomina były już prezes IWP.

Głosami zebranych do zarządu IWP na nową kadencję wybrani zostali: Jerzy Baczyński (Polityka), Zbigniew Benbenek (Grupa ZPR Media), Marcin Biegluk (Ringier Axel Springer Polska), Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"), Marek Frąckowiak, Bartosz Hojka (Agora), Tomasz Jażdżyński (Gremi Media), Adam Koziołek (Polskie Wydawnictwo Rolnicze), Dominik Księski (Stowarzyszenie Gazet Lokalnych), Alicja Modzelewska (Edipresse Polska), Justyna Namięta (Burda Media), Tomasz Namysł (Wydawnictwo Bauer), Tomasz Przybek (Polska Press), Jacek Ślusarczyk (Tygodnik Powszechny) i Ewa Świstuniuk (Infor PL).

Zarząd IWP na prezesa wybrał Marka Frąckowiaka, który będzie łączył tę funkcję ze stanowiskiem dyrektora generalnego IWP. Wiceprezesami Izby wybrano Jerzego Baczyńskiego, Zbigniewa Benbenka i Tomasza Namysła, a wiceprezesem ds. zagranicznych został Bogusław Chrabota. - Zostałem poproszony, żeby pełnić rolę w jakimś sensie ministra spraw zagranicznych Izby i wykorzystać kontakty, które wypracowałem na potrzeby polskiego rynku wydawniczego - tłumaczy Chrabota, który od 2020 roku jest wiceprezesem Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Gazet (ENPA). 

(KOZ, 06.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.