Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezydent Andrzej Duda za przedłużeniem stanu wyjątkowego o 60 dni

Według prezydenta Dudy wprowadzenie stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni "będzie uzasadnione" (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwróci się do Sejmu z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym o 60 dni. Oznacza to, że na tym obszarze nadal nie będą mogli pracować dziennikarze.

Prezydent podjął decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego po naradzie z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamińskiego.

"Od dłuższego czasu trwa presja migracyjna na polską granicę, bez wątpienia generowana przez władze białoruskie" - powiedział prezydent. I dodał, że "wprowadzenie stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni będzie uzasadnione". Zdaniem prezydenta ma to pozwolić służbom dobrze wykonywać swoje zadania na granicy. "Kiedy tylko wniosek zostanie do mnie skierowany, zgodnie z przepisami Konstytucji wystąpię do Sejmu, aby wypowiedział się w tej kwestii i wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego, zgodnie z tym, o co zwraca się do mnie rząd" - powiedział Andrzej Duda. 

27 września Mariusz Kamiński, szef MSWiA, zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie trwania stanu wyjątkowego. Ten obowiązuje od 2 września i został pierwotnie wprowadzony na 30 dni.

Dziennikarze protestują przeciwko zakazom pracy na terenie obowiązywania stanu wyjątkowego. Pod deklaracją "Dziennikarze na granicy" podpisały się m.in. Onet, Wirtualna Polska, Gazeta.pl, OKO.press, "Gazeta Wyborcza", "Press" i Fundacja Grand Press.

(MNIE, 29.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.