Dział: PERSONALIA

Dodano: Sierpień 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Medal Wolności Słowa w kategorii Media trafił do Andrzeja Poczobuta

Medal w imieniu Andrzeja Poczobuta odebrał Bartosz Wieliński (fot. Renata Dąbrowska)

30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się pierwsza gala wręczenia Medalu Wolności Słowa. Fundacja Grand Press uhonorowała medalami troje z dziewięciorga kandydatek i kandydatów do medalu, wskazanych przez polskie fundacje, stowarzyszenia, redakcje oraz internautów. W kategorii Media Medal Wolności Słowa otrzymał Andrzej Poczobut.

Przypominamy laudację na cześć Andrzeja Poczobuta, uhonorowanego Medalem Wolności w kategorii Media

Nigdy nie przestał wierzyć

Za osiem artykułów do „Gazety Wyborczej”, tekst w serwisie Biełorusskij Partizan i wpis na blogu dostał swoją pierwszą wielką nagrodę… – trzy lata więzienia z zawieszeniem na dwa.

Dziś znów białoruska władza go izoluje. Został aresztowany w Grodnie 25 marca 2021 roku. Grozi mu od pięciu do dwunastu lat więzienia za rzekome „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitację nazizmu”.

Ogranicza mu się dostęp do leków na serce i możliwość kontaktu z bliskimi. Tam też musiał walczyć z ciężkim zakażeniem koronawirusem.

Kiedy mu proponowano wolność za opuszczenie Białorusi – odmówił. Bo Andrzej Poczobut nigdy nie przestał wierzyć, że także jego cierpienie przyczyni się do tego, iż Białoruś stanie się krajem, w którym jak pisał  – „krytyka nie będzie uznawana za oszczerstwo, a prawda nie będzie pomówieniem”.

(30.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.