Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut: nie będę prosił Łukaszenki o ułaskawienie

25 września minie pół roku od dnia, gdy reżim Aleksandra Łukaszenki uwięził Andrzeja Poczobuta, dziennikarza "Gazety Wyborczej" (screen: YouTube/Telewizja Republika)

"Nie potrzebuję ułaskawień. Nie zamierzam służyć ani prosić, nawet jeśli próbują mnie do tego zmusić" – napisał Andrzej Poczobut w liście opublikowanym przez Radio Swoboda. 

W środę Radio Swoboda opublikowało fragmenty listu Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza niezależnego Związku Polaków na Białorusi, który od pół roku jest więziony przez reżim Łukaszenki. Dziennikarz zaznacza w nim, że nie zamierza prosić Aleksandra Łukaszenki o ułaskawienie.

"Nie potrzebuję ułaskawień. Nie zamierzam służyć ani prosić, nawet jeśli próbują mnie do tego zmusić. W przypadkach takich jak mój takie zachowanie byłoby niemoralne, niegodne pamięci bohaterów AK, którzy zawsze mnie inspirowali" – zaznacza w liście do jednego z czytelników Andrzej Poczobut. 

Dalej tłumaczy: "(...) jasne jest, że będę musiał odwiedzać więzienia i kolonie karne przez długi czas, ale dla tych, których godności i honoru bronię, było to wszystko o wiele trudniejsze, a ich [żołnierzy AK] przykład zawsze mnie inspirował. To się nie zmieniło!".

Z fragmentów listu można dowiedzieć się o codzienności Poczobuta w Żodzino, jednym z najsurowszych białoruskich więzień. W liście Poczobut określa swoją sytuację jako "więzienną stabilność". Pisze, że czyta książki i przygotowuje się do procesu, którego data nie jest jeszcze znana. Z relacji wynika, że jego jedyną formą ruchu jest "chodzenie w kółko po celi".

25 września minie pół roku od dnia, gdy reżim Aleksandra Łukaszenki uwięził Andrzeja Poczobuta, dziennikarza "Gazety Wyborczej" i działacza Związku Polaków na Białorusi. Grozi mu od pięciu do 12 lat więzienia. Wraz z nim zatrzymano także Ireną Biernacką i Marię Tiszkowską.

W związku z tą datą, Fundacja Grand Press zainicjowała akcję, w ramach której w weekend 25-26 września w największych mediach w Polsce pojawią się materiały o więzionym dziennikarzu.

Do akcji do tej pory przyłączyły się: redakcje zrzeszone w Stworzyszeniu Gazet Lokalnych, "Gazeta Wyborcza", Wirtualna Polska, "Polityka", TVN 24 i Fakty TVN, Radio Zet, Newsweek.pl, "Rzeczpospolita", OKO.Press, Onet oraz magazyn "Press" i Press.pl. 

Dowiedz się więcej o sprawie Andrzeja Poczobuta. Wejdź na http://press.pl/uwolnicpoczobuta

(BAE, 23.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.