Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jagoda Grondecka laureatką nagrody Towarzystwa Dziennikarskiego

Jagoda Grondecka informowała polskie media o sytuacji w zajętym przez talibów Kabulu (screen YouTube/RMF24)

Walne zebranie Towarzystwa Dziennikarskiego jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu nagrody Dziennikarz - Obywatel 2021 Jagodzie Grondeckiej. Dziennikarka informowała o sytuacji w zajętym przez talibów Kabulu, a także pomogła w ewakuacji do Polski 140 Afgańczyków.

Towarzystwo Dziennikarskie nie tylko jednogłośnie przyznało nagrodę Grondeckiej, ale i w tym roku nie zgłosiło innych nominowanych. - Uznaliśmy, że Jagoda Grondecka tegorocznymi działaniami w Afganistanie dokonała bohaterskiego czynu, zarówno pod względem dziennikarskim, jak i obywatelskim, i było to dla nas bezdyskusyjne - mówi Jan Ordyński, członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nagroda, jeśli nie przeszkodzi w tym pandemia, zostanie wręczona na uroczystości zorganizowanej jeszcze w tym roku. Odbierze ją wtedy także zeszłoroczny laureat Wojciech Czuchnowski - w ubiegłym roku uniemożliwiła to sytuacja covidowa.

Jagoda Grondecka jest publicystką i komentatorką ds. bliskowschodnich. Jako korespondentka pracuje dla Krytyki Politycznej. Od września 2020 roku mieszkała w Kabulu. Po tym jak 15 sierpnia miasto zajęli talibowie, dziennikarka była dla polskich mediów źródłem informacji o bieżącej sytuacji w stolicy Afganistanu, wypowiadała się w programach telewizyjnych i radiowych, publikowała wiadomości w mediach społecznościowych. Pomogła też w ewakuacji do Polski 140 Afgańczyków, sama przyleciała do kraju 20 sierpnia. Niemal natychmiast zapowiadała, że chce wrócić do Kabulu.

Nagrodę Dziennikarz - Obywatel Towarzystwo Dziennikarskie przyznało czwarty raz. Pierwszym laureatem, w 2018 roku, był Włodek Ciejka, rok później uhonorowano Tomasza i Marka Sekielskich oraz Bożenę Aksamit i Małgorzatę Bujarę. W 2020 roku nagrodę przyznano Wojciechowi Czuchnowskiemu.

(KRY, 20.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.