Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jagoda Grondecka przyleciała z Afganistanu, ale planuje powrót do Kabulu

Jagoda Grondecka mieszkańcom Afganistanu będzie na razie pomagać z Warszawy (screen: YouTube/Onet Rano)

Jagoda Grondecka, mieszkająca w Kabulu polska dziennikarka, w piątek wcześnie rano wylądowała na lotnisku w Warszawie. Teraz stąd będzie pomagać potrzebującym wsparcia Afgańczykom. - Ale chcę wrócić do Kabulu - deklaruje w rozmowie z "Press".

O powrocie dziennikarki do Polski powiadomił Reset Obywatelski. "Mamy przyjemność poinformować, że red. @jagodagrondecka wylądowała cała i zdrowa wraz ze swoim kotem na Okęciu" – napisano na Twitterze.

Niedługo potem w porannym programie Wirtualnej Polski "Tłit" szerzej mówił o tym minister Michał Dworczyk. "W ciągu tych ostatnich kilku dni wykonała naprawdę bardzo dużą pracę, pomagając Afgańczykom, którzy byli przeznaczeni do ewakuacji, a starali się dostać na teren lotniska, współpracując z pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych" – zaznaczył Dworczyk w rozmowie z Patrykiem Michalskim, dziennikarzem WP.

Grondecka, choć przyleciała do Polski, zapewnia, że wróci do Afganistanu tak szybko, jak to będzie  możliwe. - Zapłaciłam za mieszkanie za kilka kolejnych miesięcy, jak tylko sytuacja jakoś się ustabilizuje, będzie wiadomo, jak z przekraczaniem granic. Chcę wrócić do Kabulu. Mam nadzieję, że będzie to możliwe w ciągu kilku najbliższych tygodni - mówi "Press". Jej zdaniem dziennikarze piszący teraz o sytuacji w Afganistanie, nawet ci, którzy w nim pozostali, powinni oddać głos samym Afgańczykom, a przede wszystkim - Afgankom. - Narracja powinna należeć do nich - podkreśla Grondecka. - My, zachodni dziennikarze, nawet mieszkając długo w tym kraju, nie jesteśmy w stanie do końca oddać ich punktu widzenia, nie rozumiemy do końca sytuacji, w jakiej się znaleźli. Szczególnie nie zdajemy sobie sprawy z sytuacji kobiet. Dlatego dziś mówiąc o tym, co się dzieje w Afganistanie, trzeba szukać afgańskich ekspertów. I to nasze, dziennikarzy, główne zadanie. 

Jagoda Grondecka z wykształcenia jest iranistką, publicystką i komentatorką ds. bliskowschodnich. Jako korespondentka pracuje dla "Krytyki Politycznej". Od września 2020 roku mieszkała w Kabulu, stolicy Afganistanu. Niemal do ostatnich chwil przed wylotem relacjonowała sytuację w kraju, w którym mieszkała. "Żadne słowa nie oddadzą tego, co czują Afgańczycy" - pisała na Instagramie.

Także w mediach społecznościowych po powrocie podziękowała tym, którzy interesowali się jej losami.

(BAE, AMS, 23.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.