Dział: RADIO

Dodano: Wrzesień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio zastrzegło nazwę "Manniak po ciemku", ale "Raportu o stanie świata" już się nie udało

Dariusz Rosiak prowadził "Raport o stanie świata" w Polskim Radiu do stycznia 2020 roku (screen YouTube.com/TVN Style)

"Manniak po ciemku", "Muzyka ciszy" i "Magiel Wagli" znalazły się wśród nazw, które udało się zastrzec Polskiemu Radiu w Urzędzie Patentowym RP. Urząd odmówił zastrzeżenia nazwy "Raport o stanie świata".

W 2020 roku Polskie Radio, jak opisywaliśmy w "Pressie", wystąpiło do Urzędu Patentowego RP o zastrzeżenie kilkudziesięciu nazw, w tym nazw audycji, które nie są już emitowane, a ich autorzy rozstali się wtedy z publicznym radiem.

Do tej pory Urząd Patentowy RP udzielił prawa Polskiemu Radiu na takie nazwy jak np.: "Manniak po ciemku" (tytuł nieistniejącej audycji Wojciecha Manna, obecnie związanego z Radiem Nowy Świat), "Muzyka ciszy" (Marka Niedźwieckiego, dziś pracującego w Radiu 357), "Magiel Wagli" (Wojciecha Waglewskiego i Bartosza Waglewskiego, tworzących teraz audycję "Wagle" w RNŚ) czy "Przyjaciele Karpia" (świąteczne piosenki, które przez lata tworzyli dziennikarze Trójki). Część postępowań została umorzona.

Jednocześnie urząd odmówił Polskiemu Radiu zastrzeżenia nazwy "Raport o stanie świata". Audycję o takiej nazwie Dariusz Rosiak do stycznia 2020 roku prowadził w Polskim Radiu, obecnie tak nazywa się podcast dziennikarza.

- W uzasadnieniu decyzji Urząd wskazał, że jest to oznaczenie o charakterze wyłącznie opisowym - określa rodzaj towarów i usług związanych z realizacją, zapisem, promocją i reklamą audycji radiowej czy telewizyjnej o charakterze informacyjnym, dosłownie stanowiącej dla odbiorców "raport" o najnowszych i najistotniejszych wydarzeniach na świecie - wyjaśnia Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego RP.

Urząd udzielił jednak Polskiemu Radia prawa do znaku słowno-graficznego Raport o stanie świata. Jak tłumaczy rzecznik, w znaku słowno-graficznym ochronie podlega wizualna forma znaku. - Oznacza to, że podmioty trzecie nie mogą wykorzystywać zastrzeżonej graficznej formy słów "Raport o stanie świata", mogą natomiast swobodnie korzystać z tego wyrażenia słownego, jeżeli nadadzą mu inną formę graficzną - wyjaśnia.

Zastrzeżony przez Polskie Radio znak graficzny różni się od grafiki wykorzystywanej przez Dariusza Rosiaka.

(KOZ, 20.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.