Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Netflix pozwany przez szachową mistrzynię na 5 mln dol. za "Gambit królowej"

Nona Gaprindaszwili w czasach, o których opowiada "Gambit królowej", miała za sobą już ponad 50 partii rozegranych z mężczyznami (screen Youtube.com/Netflix)

Gruzinka Nona Gaprindaszwili, była szachowa mistrzyni świata, żąda od Netflixa co najmniej 5 mln dol. za słowa padające w serialu "Gambit królowej", rzekomo ją zniesławiające. 

Prawnicy 80-letniej arcymistrzyni uznali za seksistowskie stwierdzenie, że Gaprindaszwili nigdy nie rywalizowała z mężczyznami, a bohaterka grana przez Anyę Taylor-Joy jest pierwszą kobietą, która potrafiła wygrywać z mężczyznami. Wydarzenia pokazywane w serialu dzieją się w 1968 roku, gdy Gaprindaszwili miała już za sobą rozegranych z nimi ponad 50 partii. W pozwie złożonym w sądzie federalnym w Los Angeles napisano, że to właśnie Gruzinka była pierwszą kobietą, która zdobyła tytuł arcymistrzyni, grając przeciwko mężczyznom.

Netflixowi zarzuca się, że w serialu celowo podano fałszywe informacje, by dodać dramatyzmu. Serial „Gambit królowej” jest ekranizacją powieści Waltera Tevisa o sierocie Beth Harmon, która zostaje najlepszą szachistką okresu zimnej wojny. Amerykańska arcymistrzyni jest postacią fikcyjną.

Serial "Gambit królowej" to jedna z bardziej nagradzanych produkcji tego roku, m.in. podczas zakończonych w miniony weekend ceremonii związanych z Nagrodami Emmy.

(MAC, 20.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.