Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Premiera filmu Bacy-Pogorzelskiej z Outriders o górnictwie przesunięta na wiosnę

Ekipa Outriders nakręciła już zdjęcia w Niemczech, Ukrainie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Górnym Śląsku (fot. Karolina Baca-Pogorzelska)

Zapowiadana na jesień premiera filmu dokumentalnego o górnictwie Karoliny Bacy-Pogorzelskiej z kolektywu Outriders została przesunięta na wiosnę - dowiedział się "Press".

- To, że zyskamy więcej czasu, pozwoli nam przygotować film jeszcze lepiej - mówi Karolina Baca-Pogorzelska, która kieruje projektem. - Kiedy w marcu zapowiadaliśmy premierę na jesień, zakładaliśmy, że będzie to możliwe, jednak głównie przez sytuację covidową musieliśmy zmienić plany. Liczyliśmy na rozluźnienie restrykcji, zwłaszcza w lecie, ale w praktycznie każdym z krajów, które odwiedzaliśmy, obostrzenia wciąż funkcjonowały. Podróże wymagały od nas wydłużenia obecności na miejscu, kwarantann, częstych testów na COVID - wyjaśnia Baca-Pogorzelska i dodaje, że nieraz ekipa filmowa zostawała za granicą dłużej także dlatego, że udało się dotrzeć do interesujących osób czy ciekawych miejsc.

Kolektyw Outriders nakręcił już zdjęcia w Niemczech, Ukrainie, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. - Mamy dużo materiału i jesteśmy z niego szalenie zadowoleni. W Ukrainie na przykład wjechaliśmy pod ziemię w kopalni zlokalizowanej 20 kilometrów od Doniecka, czyli tuż przy linii frontu, a w Wielkiej Brytanii udało nam się porozmawiać z osobą, która jako ostatnia została uratowana z osuwiska hałdy węglowej w Aberfan, o którym była mowa m.in. w serialu "The Crown" - opowiada dziennikarka.

Ekipa jest teraz na półmetku prac, bo chciała pojechać w sumie do dziesięciu krajów - zamierzała odwiedzić jeszcze Chiny, USA, Kolumbię, Australię i Czechy. - Jesteśmy na etapie decyzji, co dalej. Dobieraliśmy kraje pod kątem rangi dla tematu, ale też pragmatycznie, biorąc pod uwagę względy finansowe i covidowe, i z tego powodu rezygnujemy na przykład z RPA. Nie chciałabym jednak, żeby w filmie nie znalazły się kraje kluczowe z punktu widzenia transformacji górniczo-energetycznej, czyli między innymi USA czy Kolumbia. W Kolumbii chcielibyśmy pokazać, jak przez wydobycie węgla wypierana jest lokalna ludność, z kolei w USA planujemy odwiedzić miejsca, w których przez to, że prowadzone było wydobycie, dziś ludzie nie mają wody pitnej, co też grozi ukraińskiemu Donbasowi - komentuje Baca-Pogorzelska. - Już utwierdziliśmy się w przekonaniu, że do Chin w tym roku nie wjedziemy, więc jesteśmy na etapie rozmów z potencjalnymi osobami, które będą tam z nami współpracować. Zastanawiamy się, co zrobić z zamkniętą z powodu COVID-u Australią, która teoretycznie robi wyjątki, wpuszczając niektórych do kraju, ale są to sprawy rozpatrywane indywidualnie. Jesteśmy w tym procesie, ale musimy sobie też opowiedzieć na pytanie, czy nas na to stać, bo w Australii musielibyśmy odbyć obowiązkową, nieskracalną niczym kwarantannę, w dodatku w miejscu wyznaczonym przez Australijczyków.

Dziennikarka nie ukrywa, że przez COVID-19, kwarantanny i liczne testy dla całej ekipy, nieraz powtarzane co kilka dni - przekroczyli już budżet. Jak szacuje, na drugą część projektu potrzeba jeszcze minimum 125 tys. zł i bez dodatkowego wsparcia trudno będzie ukończyć zdjęcia do filmu. - Nasz kolektyw nie utrzymuje się z reklam, tylko z grantów i pieniędzy naszych odbiorców, członków programu Outriders World. Nasze treści są darmowe, ale subskrybenci dostają ich znacznie więcej. Dodatkowo w cenie rocznej subskrypcji są już bilety na nasze festiwale, których w tym roku mamy trzy, uruchomiliśmy też dla nich kanał na Discordzie. Bardzo na patronów liczę - mówi Baca-Pogorzelska.

Roczna subskrypcja kosztuje 99 zł, można też wypróbować dostęp za 9,99 zł na miesiąc albo wesprzeć kolektyw dowolną kwotą.

(KRY, 17.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.