Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Baca-Pogorzelska z Outriders kręci film dokumentalny o górnictwie

Dokument o górnictwie jest częścią nowego projektu Outriders (fot. Pixabay.com)

Pełnometrażowy film dokumentalny na temat transformacji energetycznej przygotowuje kolektyw Outriders. Projektem kieruje Karolina Baca-Pogorzelska, a premiera planowana jest jesienią.

We wtorek opublikowano spot promocyjny, który pokazuje dotychczasową pracę nad filmem. - Będzie on kręcony w kilku krajach świata - tam, gdzie już pożegnano się z węglem; w miejscach, w których już to się robi, jak Polska, oraz dalekich od tych procesów - mówi "Press" Baca-Pogorzelska, która w lutym dołączyła do zespołu Outriders.

To pierwszy projekt dziennikarskiego kolektywu z polskim akcentem - zdjęcia do filmu powstają m.in. na Górnym Śląsku. W filmie nacisk zostanie położony także na historię, kulturę i górniczą turystykę.

Produkcja, której premiera planowana jest na jesień, najpierw będzie pokazywana na festiwalach filmowych, a potem trafi do szerszej dystrybucji. Film będzie finansowany z grantów otrzymanych przez Outriders oraz planowanej zbiórki internetowej.

Dokument to część projektu Outriders Power, skupiający się na skutkach globalnego ocieplenia i transformacji energetycznej. W jego ramach co dwa tygodnie emitowany będzie około 30-minutowy podcast podsumowujący bieżące wydarzenia związane z transformacją, nie tylko – ale głównie – energetyczną, i mówiący o tym, co wpływa na globalne ocieplenie i jak globalne ocieplenie wpływa na świat. Wraz z postępem prac nad filmem ukazywać się mają multimedialne materiały przygotowujące widza do jego obejrzenia. Wybrane wątki zostaną pokazane w sposób interaktywny.

Naprzemiennie z audycją co dwa tygodnie będą pojawiać się teksty autorstwa Loli García-Ajofrín i Tadeusza Michrowskiego.

Nowa sekcja Outriders Power wystartuje sukcesywnie w najbliższych tygodniach. Kolektyw zastanawia się również nad tematycznym dodatkiem do copiątkowego magazynu Brief, subskrybowanego przez ok. 35 tys. czytelników.

To nie pierwszy raz, kiedy Outriders podejmuje tematyką klimatyczną. Powstały już takie reportaże, jak „W cieniu pożarów" z Brazylii, "Odpowiedź na wylesianie" z Meksyku, "Śmieci bogatych na wysypiskach biednych" z Turcji i "Deep Breath" poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w kilkunastu państwach świata.

(PTD, 09.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.