Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruch SA przestaje dostarczać prasę do sieci Żabka

Ruch obsługiwał ok. 2 tys. sklepów sieci Żabka (fot. Piotr Molecki/East News)

Ruch SA przestaje dostarczać prasę do sieci Żabka. Jak informuje Orlen, właściciel dystrybutora, o zakończeniu współpracy zadecydowały czynniki biznesowe.

Dotychczas Ruch obsługiwał ok. 2 tys. punktów Żabka (wszystkich sklepów sieci jest ok. 7 tys., ale część z nich obsługują inni kolporterzy). Jak podaje biuro prasowe Orlenu, umowa z siecią Żabka wygasa z końcem października, a o chęci renegocjacji umowy dystrybutor poinformował Żabkę w lipcu. Decyzję o jej nieprzedłużeniu tłumaczy czynnikami biznesowymi. Według Orlenu obecnie Ruch, na prośbę Żabki, nie dostarcza prasy do 350 punktów.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, umowę z Żabką Ruch podpisał, kiedy trwało postępowanie układowe z wierzycielami (rozpoczęło się pod koniec 2018 roku). Postępowanie układowe Ruchu zakończyło się w październiku 2020 roku, a miesiąc później PKN Orlen przejął spółkę. Od kwietnia 2021 roku funkcję prezesa spółki pełni oddelegowany do zarządu z rady nadzorczej Łukasz Porażyński.

Żabka w stanowisku przesłanym do redakcji poinformowała, że "w związku z zakończoną współpracą z dostawcą prasy Ruch S.A. w wybranych sklepach Żabka nastąpiło chwilowe ograniczenie dostępności niektórych tytułów. Staramy się, aby proces zmiany dystrybutora przebiegał jak najszybciej i zapewniamy, że wszystkie dotychczasowe tytuły będą dostępne w całej sieci". 

O zakończeniu współpracy Ruchu z Żabką napisała w środę "Polityka". "W części sklepów spożywczych Żabka obsługiwanych przez Ruch SA, na skutek zerwania przez dystrybutora (będącego własnością Orlen SA) współpracy z tą siecią, z dnia na dzień zniknęły z półek wszystkie tytuły prasowe. (...) Ruch SA nie poinformował nas o wycofaniu się z dystrybucji w tej sieci, jak również usunął tytuły ze sklepów w trakcie sprzedaży. Niestety proces przejmowania obsługi części sklepów Żabka przez innych dystrybutorów prasy może potrwać nawet do października" - poinformował czytelników tygodnik.

Grupa kapitałowa Ruch SA w 2020 roku zanotowała 18,1 mln zł zysku netto (wobec 56,8 mln zł straty rok wcześniej), jej przychody ze sprzedaży wyniosły 611,9 mln zł.

(KRY, 09.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.