Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sprzedaż udziałów Axel Springer wynikiem długofalowej strategii

Nabycie akcji Axel Springer przez Ringiera powinno nastąpić jeszcze w tym roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Sprzedaż udziałów Axel Springer Ringierowi jest wynikiem długofalowej strategii - uważają eksperci. I dodają, że po tej transakcji widać, iż Polska jest atrakcyjnym rynkiem cyfrowym.

W środę 28 lipca szwajcarski wydawca Ringier AG ogłosił, że przejmuje udziały Axel Springer na Węgrzech, Słowacji, w Serbii oraz krajach nadbałtyckich: Łotwie, Litwie i Estonii. W Polsce firmy nadal będą współpracować jako joint venture, a Axel Springer zapowiada, że skoncentruje się m.in. na dziennikarstwie cyfrowym w segmencie News Media w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Polsce, które określa jako rynki strategiczne.

- Przejęcie przez Ringier AG udziałów Axel Springer w krajach środkowo-wschodniej Europy należy postrzegać w kategoriach porządkowania portfolio i koncentracji zasobów na większych rynkach w przypadku Axel Springer oraz wykorzystania unikalnych kompetencji regionalnych w przypadku Grupy Ringier - mówi "Press" Marek Sowa, były prezes Axel Springer Polska i Agory. - Obydwie firmy deklarują kontynuację współpracy w Polsce jako największym państwie regionu, przy czym Polska zajmuje w cyfrowej strategii Axel Springer poczesne miejsce, obok Niemiec i USA, w segmencie mediów informacyjnych. To ważna deklaracja i potencjalne wzmocnienie niezależnych mediów w Polsce - ocenia Sowa.

Dlaczego? Nie wiadomo

Eksperci uważają, że decyzja Axel Springer o pozostaniu w Polsce, a sprzedaniu udziałów w innych krajach, wynika z długofalowej strategii. Prezes Optizen Labs Jacek Czynajtis przypomina, że Mathias Döpfner, dyrektor generalny Axel Springer SE, już kilka lat temu podkreślał, iż koncern będzie inwestował wyłącznie w media elektroniczne. - W Polsce jako joint venture Ringier Axel Springer Polska jest właścicielem Onetu, za który zapłacił ponad 1 mld zł, a jego wartość rośnie. To biznes, który dobrze rokuje - uważa Czynajtis, i dodaje, że Polska faktycznie może być atrakcyjnym rynkiem. - Polska to prawie 38 mln ludzi, zwiększa się nasza zamożność, rośnie też rynek reklamy, który w porównaniu z innymi nie ucierpiał tak mocno podczas pandemii. 

Jeden z pracowników Onetu mówi, że choć sam nie zna powodów tej transakcji i - jak spekuluje - jej cel poznamy za rok lub dwa, również uważa, że jest ona wynikiem dłuższej strategii firmy, a tę pochwala. - Wycofanie Axel Springer z giełdy to też był dobry ruch, bo pozwala firmie na większą swobodę - mówi.

Koncern z giełdy wycofał latem zeszłego roku amerykański fundusz private equity KKR, który w sierpniu 2019 roku został największym udziałowcem spółki. - Nie wiązałbym jednak z nim decyzji o sprzedaży udziałów Ringierowi, bo to fundusz, który raczej stoi z boku i nie ingeruje w politykę firmy - twierdzi nasz rozmówca.

(KRY, 30.07.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

To koniec Cyfrowego Polsatu
W Polska Press chcą więcej pieniędzy
Czy Microsoft w końcu pokona PlayStation?
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.