Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wojsko tropi źródła Onetu w swoich szeregach

Na początku czerwca Onet opublikował artykuł "Wojska Obrony Terytorialnej: rodzina na swoim, żołnierze na prywatnym w Gdańsku", w którym opisał m.in. zjawiska nepotyzmu (screen YouTube.com/Ministerstwo Obrony Narodowej)

Wojsko szuka źródeł Onetu po artykule dotyczącym nieprawidłowości w szeregach 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku. Chce dowiedzieć się, kto rozmawiał z dziennikarzami portalu. 

Na początku czerwca Onet opublikował artykuł "Wojska Obrony Terytorialnej: rodzina na swoim, żołnierze na prywatnym w Gdańsku", w którym opisał zjawiska nepotyzmu czy innych nieprawidłowości w 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Gdańsku. Jednym z głównych bohaterów tekstu był ppłk Tomasz Burzyński. Choć oficjalnie dowództwo WOT próbowało zdyskredytować artykuł Onetu, po publikacji ppłk Tomasz Burzyński został przeniesiony do innej brygady. Mimo to w gdańskiej brygadzie trwa intensywne poszukiwanie osób, które rozmawiały z dziennikarzami portalu.

Jak donosi Onet, na początku były swobodne pytania o informatorów portalu, później żołnierze zaczęli być zapraszani na dobrowolne rozmowy z użyciem wariografu. Redakcja zapytała o próby przepytywania żołnierzy z udziałem wariografu przez Wojsko Obrony Terytorialnej i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Przedstawiciel WOT w Gdańsku odpowiedział, że jest to "pytanie poza właściwościami WOT", a SKW, do której wysłano pytania za pośrednictwem biura prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej, nie odpowiedziało portalowi.

"Naciski nie ograniczają się do podejrzanych o rozmowę z Onetem żołnierzy, ale dotyczą także ich rodzin. Do firmy, w której pracuje żona jednego z żołnierzy, przyszły pytania z gazety "Fakty Pilskie", której naczelnym jest Mariusz Szalbierz, ojciec zatrudnionego w 7. brygadzie zięcia ppłk. Burzyńskiego" - pisze Marcin Wyrwał, dziennikarz Onetu.

Dziennikarz Onetu zaznacza, że podejrzewani o kontakty z Onetem szeregowi żołnierze obawiają się też, że oni lub służący w jednostce ich bliscy będą otrzymywać negatywne oceny z WF, co w wojsku praktycznie równa się zwolnieniu ze służby.

(BAE, 28.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.