Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze Naszej Niwy i Radia Swaboda pozostają w areszcie z nowymi zarzutami

Władze próbowały udowodnić, że dziennikarze Naszej Niwy brali pieniądze od bohaterów swoich tekstów

Redaktor naczelny i dwaj dziennikarze niezależnego białoruskiego portalu Nasza Niwa dostali nowe zarzuty i nie wyszli na wolność po dziesięciu dniach. Areszt przedłużono także trojgu dziennikarzy Radia Swaboda.

Jahor Marcinowicz oraz Andrej Dyńko i Andrej Skurko z Naszej Niwy zostali zatrzymani na dłużej w związku z nową sprawą karną, mającą dotyczyć "uszkodzenia mienia". Z innych doniesień wynika, że chodzi o nieuiszczenie opłat komunalnych w wysokości 3,5 tys. rubli (ok. 5,4 tys. zł). Według białoruskich przepisów, jeżeli zatrzymanym nie postawiono oficjalnych zarzutów, to po dziesięciu dniach trzeba ich wypuścić. Dlatego wytoczono im nową sprawę. Wcześniej mieli status podejrzanych o organizację i udział w działaniach poważnie naruszających porządek publiczny. Zatrzymano ich 8 lipca po nalocie sił bezpieczeństwa na redakcję. Tego samego dnia działalność Naszej Niwy została zablokowana. Do aresztu trafiła też wtedy księgowa Wolha Rakowicz, ale zwolniono ją 16 lipca. 

Portal Nasza Niwa zakomunikował, że bohaterów jego tekstów władze próbowały nakłonić do zeznawania, iż dziennikarze serwisu brali pieniądze za przeprowadzanie wywiadów i udział w akcjach politycznych. 15 lipca siły bezpieczeństwa ponownie nawiedziły redakcję.

Na trzy dni zostali zatrzymani dziennikarze Radia Swaboda - Inessa Studzinskaja, Oleg Guzdziłowicz i Aleś Daszczinski. Po tym okresie mieli wyjść na wolność, jednak to nie nastąpiło. Nie są znane powody, dla których trafili do aresztu. Według informacji Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) w poniedziałek doszło też do rewizji w redakcji "Rehijanalnej Haziety" w Mołodecznie.

W ciągu ostatnich 10 dni na Białorusi przeprowadzono 63 rewizje w redakcjach mediów i mieszkaniach pracowników, a od początku roku było ich 107. W aresztach lub więzieniach przebywa obecnie - według BAŻ - 33 przedstawicieli mediów.

(MAC, 21.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.