Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizja Republika chce poszerzać zasięg naziemny

Telewizja Republika emituje testowy sygnał naziemny w DVBT-2 (screen: Telewizjarepublika.pl)

Telewizja Republika planuje zwiększanie zasięgu naziemnego. Na razie jest dostępna na testowym multipleksie BCAST w Warszawie i Wrocławiu oraz MUX TVS w Katowicach.

Radosław Dobrzyński, dyrektor generalny stacji, mówi "Presserwisowi", że Telewizja Republika chciałaby sukcesywnie wchodzić na kolejne multipleksy. 

- Dla nas jakąś drogą są pewnie MUX-y lokalne, bo postępowania w sprawie multipleksów ogólnopolskich są długotrwałe i skomplikowane. Inne są też koszty nadawania w całym kraju, a inne - emisji lokalnej. Jeśli MUX-y testowe dobrze nam wyjdą, będziemy rozmawiali z kolejnymi partnerami - informuje.

Dobrzyński podkreśla, że stacja ma pozytywne doświadczenia z lokalnymi multipleksami, bo od 2016 roku jest dostępna na MUX TVS w Katowicach. Jak tłumaczy, kanał osiąga tam zadowalające wyniki oglądalności, a rozpoczęcie bezpłatnej emisji naziemnej nie zraziło kluczowych operatorów płatnej telewizji.

- Po wejściu na MUX TVS jedna czy dwie mniejsze telewizje kablowe zrezygnowały ze współpracy z nami, bo uznały, że skoro wchodzimy w bezpłatną dystrybucję, to nie ma sensu sprzedawać nas w pakietach. Naszą bazą jest jednak na razie oferta kablowo-satelitarna. W momencie powstawania stacji zdecydowaliśmy, że jesteśmy telewizją płatną. Mamy wieloletnie umowy z naszymi kluczowymi dystrybutorami, którzy pewnie będą monitorowali sytuację i ocenią, czy nasza emisja naziemna ma jakiś wpływ na ich biznes - mówi.

Od końca czerwca Telewizja Republika jest dostępna za darmo na eksperymentalnym multipleksie DVB-T2 BCAST w Warszawie i Wrocławiu. Dzięki temu nadawca - jak podaje - może przetestować nową technologię, sprawdzić jakość sygnału i zobaczyć, jakie jest zainteresowanie ze strony widzów.

- To na razie będzie rok eksperymentalnej emisji. Po tym czasie zobaczymy, jakie będą efekty i czy będziemy mogli związać się z BCAST na dłużej. Jeszcze jest za wcześnie, żeby zwiększenie zasięgu było widoczne choćby w panelu Nielsena - informuje.

Aktualnie emisja naziemna na tym multipleksie jest prowadzona w standardowej jakości, ale TV Republika nie wyklucza przejścia na HD.

Dobrzyński mówi, że Telewizja Republika zrezygnowała z planów uruchomienia kanału filmowego. Jak stwierdza: "to nie jest nasz obszar do eksploatacji". Stacja może za to ruszyć z kanałem anglojęzycznym.

- Zobaczymy, jakie będzie podejście do niego rządu i naszych partnerów handlowych oraz biznesowych. Jesteśmy telewizją prywatną, nie mamy dotacji. Robimy coś wtedy, gdy to spina się finansowo - dodaje Dobrzyński.

(MNIE, 20.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.