Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zagranica odpowiada na propozycje zmian w ustawie o radiofonii i telewizji

Komisja Europejska "ponownie przyjrzy się istotnym aspektom pluralizmu mediów w Polsce" (fot. EC - Audiovisual Service)

Komisja Europejska ma zbadać zaproponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt legislacyjny dotyczący przyznawania koncesji na nadawanie programów w Polsce. W sprawie nowelizacji głos zabrali też Departament Stanu USA i Reporterzy bez Granic. 

Podczas piątkowej konferencji w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand był pytany o proponowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

– Jesteśmy świadomi nowego wniosku legislacyjnego zmieniającego zasady dotyczące koncesji na nadawanie. Musimy bardziej szczegółowo przyjrzeć się projektowi i będziemy monitorować, czy zmierza on do przyjęcia – powiedział Wigand, którego cytuje Onet.pl.

Wigand zaznaczył, że Komisja przywiązuje dużą wagę do wolności i pluralizmu mediów, bo są one niezbędne do rozliczania odpowiedzialności rządów i monitorowania procesów demokratycznych. 

Komisja Europejska oczekuje, że państwa członkowskie zapewnią, że ich polityka nie wpłynie na zobowiązanie do zapewnienia wolnego, niezależnego i zróżnicowanego ekosystemu medialnego. - W tym kontekście uważnie obserwujemy również sytuację związaną z kanałem TVN 24, którego koncesja nie została jeszcze odnowiona – dodał Wigand.

Rzecznik podkreślił, że w związku z tym, iż raportowanie w zakresie praworządności odbywa się w cyklu rocznym, w edycji na rok 2021, która wkrótce zostanie zaprezentowana, KE "ponownie przyjrzy się istotnym aspektom pluralizmu mediów w Polsce".

 

Także w piątek do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji odniósł się rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Na Twitterze napisał: "Silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasą. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia sprawiają, że społeczeństwo jest poinformowane, a rząd rozliczany - są one podstawą w demokracjach, w tym w Polsce i Stanach Zjednoczonych".

W czwartek Bix Aliu, charge d'affaires Stanów Zjednoczonych w Warszawie, napisał na Twitterze: "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji".

W sprawie propozycji zmiany prawa odezwali się Reporterzy bez Granic, którzy potępili działania PiS, tłumacząc, że mają one na celu osłabienie pluralizmu mediów i swobodę prasy. Organizacja wezwała KRRiT do niezwłocznego udzielenia licencji TVN 24.  

"Podejmowanie decyzji przez @KRRiT__ stwarza niepewność dla zagranicznych inwestorów na rynku mediów, co jest zgodne z planem przejęcia przez rząd kontroli nad niezależnymi mediami, określanym mianem „repolonizacji”. Reporterzy bez Granic wyrażają wsparcie dla dziennikarzy TVN" - napisali członkowie organizacji.

(BAE, 12.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.