Temat: na weekend

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP używa atawistycznej propagandy, pokazując Donalda Tuska

Dorabianie rogów wrogowi to niemalże atawistyczna propaganda - zauważa Anna Gołębicka (screen Twitter.com/TVP.info)

TVP od powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki przedstawia go wyłącznie w negatywny sposób.

Wydźwięk wszystkich materiałów o Tusku w telewizji państwowej jest negatywny: "Kampania kłamstwa Donalda Tuska"; "Nieudany powrót do polskiej polityki"; "Tusk planuje zwolnienia dziennikarzy"; "Powrót Tuska - powrót agresji w polityce" - to przykłady pasków, które pojawiają się w TVP Info i "Wiadomościach" TVP.

Marcin Makowski z Wirtualnej Polski komentował na Twitterze wzmożoną aktywność TVP w sprawie powrotu Tuska: "A może niech oni już założą osobny kanał TVP Tusk, bo oglądając media publiczne można odnieść wrażenie, że powrót byłego premiera to wydarzenie stulecia. Toporne to nic o tym nie powiedzieć" - napisał.

"To co robi TVP od powrotu DT to jest jakiś amok. Z osobistą namiętnością/ niechęcią/ fiksacją prezesa tej ponurej instytucji w tle" - podsumował  Konrad Piasecki, dziennikarz TVN 24.

Bez chłodnego profesjonalizmu

Jednym z najbardziej agresywnych wobec Tuska reporterów TVP Info jest Miłosz Kłeczek. We wtorek na korytarzu Senatu pytał Tuska o sprawę Sławomira Nowaka. Po zadaniu kilku pytań Kłeczek rzucił do Tuska: "Bardzo słabe uwagi na niskim poziomie, myślałem, że pan wyższy poziom reprezentuje, panie przewodniczący".

Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny "Rzeczpospolitej", zauważa, że o ile Miłosz Kłeczek ma prawo do swoich sympatii i antypatii, to jako dziennikarz jest zobowiązany do chłodnego profesjonalizmu. - Tego typu wypowiedź jest dyskwalifikująca. Nikt z panem Kłeczkiem, ani z nikim, kto zachowuje się w podobnie chamski sposób, nie powinien rozmawiać. On nie tylko manifestuje swoje poglądy i brak sympatii, lecz także wystawia złe świadectwo firmie, w której zresztą podobno nie jest nawet zatrudniony - mówi Nizinkiewicz.

Według informacji posła Nowoczesnej Adama Szłapki, otrzymanej od zespołu rzecznika TVP, Miłosz Kłeczek nie jest ani pracownikiem, ani współpracownikiem TVP.

Z danych dostępnych w KRS wynika, że firma Miłosza Kłeczka Financial Poland w 2020 roku otrzymała 3,6 mln zł publicznych dotacji. 3 mln zł Financial Poland otrzymała od Marszałka Śląskiego na regionalną pomoc inwestycyjną. W ubiegłych latach kwota dotacji nie przekraczała rocznie 40 tys. zł. 

Atawistyczna propaganda TVP

W ostatnich dniach TVP do dyskredytowania Donalda Tuska wykorzystywała nie tylko dziennikarzy i publicystów, ale także archiwalne nagrania, cięcie wypowiedzi i ich odwracanie oraz zabiegi graficzne (nakładanie czerwonego filtru w mediach społecznościowych czy takie ustawianie kadrów, aby tło przypominało rogi).

- Działania TVP osiągnęły poziom dziecięcej piaskownicy - są przewidywalne i infantylne, ale, jak widać, wywołują zamierzony efekt. Dorabianie rogów wrogowi to niemalże atawistyczna propaganda, która jednak działa - uważa Anna Gołębicka, strateżka i ekspertka od marketingu.

Jacek Nizinkiewicz stwierdza, że niezniuansowany przekaz medialny może prowadzić do agresji. - Szczucie na Donalda Tuska może się skończyć tym, że TVP będzie miało krew na rękach - stwierdza Nizinkiewicz i przypomina politycznie motywowane morderstwa działacza PiS Marka Rosiaka oraz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

Mówił o tym Donald Tusk, który w drodze na wtorkowe spotkanie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, zapytany o to, czy ma obawy, że "codzienne szczucie" na niego w TVP "źle się skończy", stwierdził, że tak i zwrócił się do obecnej tam dziennikarki TVP Info: - Będzie pani moralnie odpowiedzialna za to, co się musi zdarzyć po tym, co robicie w przestrzeni publicznej - powiedział.

(BAE, 09.07.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Marketing a Hubert Hurkacz
Telewizja incognito
Kto się boi Viaplay?
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.