Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 24, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Apple Daily" zamknięta z powodu presji władz Hongkongu, dziś ostatni numer

Spółka Next Digital podjęła decyzję o zamknięciu, gazeta pożegnała się z czytelnikami (screen: YouTube.com/BBC News)

Next Digital, wydawca "Apple Daily", ogłosił, że prodemokratyczna gazeta wydawana w Hongkongu zostanie zamknięta 24 czerwca. To efekt działań kontrolowanych przez Pekin władz państwa, które zablokowały konta bankowe dziennika.

"Firma dziękuje czytelnikom za ich lojalne wsparcie, a naszym dziennikarzom, pracownikom i reklamodawcom za ich zaangażowanie w ciągu ostatnich 26 lat” – napisano na stronie internetowej "Apple Daily". W poniedziałek zarząd informował, że dziennik zostanie zamknięty do soboty, jeśli władze Hongkongu nie zdejmą blokady kont.

Gazeta, której właścicielem jest przebywający od ponad pół roku w więzieniu potentat medialny i działacz prodemokratyczny Jimmy Lai, znajduje się pod silną presją rządu. W zeszłym tygodniu władze aresztowały trzech czołowych redaktorów i dwóch dyrektorów Next Digital. Do biur firmy w Hongkongu wkroczyło blisko 500 policjantów.

Dodatkowo w środę policja aresztowała 55-letniego mężczyznę za rzekomą zmowę z siłami zagranicznymi w ramach wprowadzonej w porozumieniu z Chinami ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Chociaż w oświadczeniu policyjnym nie wymieniono żadnych nazwisk ani publikacji, lokalne media, w tym "Oriental Daily", poinformowały, że mężczyzna jest felietonistą "Apple Daily" piszącym komentarze społeczne pod nazwiskiem lub pseudonimem Li Ping.

(MAC, 24.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.