Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Policja w Hongkongu aresztowała dziennikarzy i przeszukała redakcję "Apple Daily"

Wśród zatrzymanych znalazł się redaktor naczelny dziennika (screen: YouTube/South China Morning Post)

Blisko 500 policjantów nawiedziło w czwartek redakcję demokratycznego dziennika "Apple Daily" ("Pinggwo Yatbou"). Zatrzymano redaktora naczelnego i cztery inne osoby. Właściciel gazety Jimmy Lai od ponad pół roku przebywa w więzieniu, oskarżony o działalność przeciwko bezpieczeństwu narodowemu.

Gazeta poinformowała na swojej stronie internetowej, że wśród aresztowanych znaleźli się redaktor naczelny Ryan Law oraz Cheung Kim-hung, dyrektor wykonawczy spółki Next Digital. Policja przeszukała też mieszkania zatrzymanych. W redakcji przeszukano komputery dziennikarzy. Oprócz tego zamrożone zostały środki finansowe w wysokości 18 mln dol. hongkońskich (ok. 2,3 mln dol.).

Jak oświadczył szef policyjnego wydziału bezpieczeństwa państwowego, podejrzenie "zmowy z obcymi siłami w celu zagrożenia bezpieczeństwa państwa" jest związane z 30 artykułami opublikowanymi od 2019 roku, gdy dziennik miał nawoływać do nałożenia sankcji na Hongkong lub Chiny. W czerwcu 2020 roku Pekin narzucił Hongkongowi przepisy bezpieczeństwa państwowego, co poskutkowało wsadzaniem działaczy demokratycznych do więzień.

 

(MAC, 18.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.