Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 11, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: Wyborcza.pl ma opublikować sprostowanie plakacisty

Plakacista Wojciech Korkuć zapowiedział odwołanie od wyroku (screen: YouTube/Radio Poznań)

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał serwisowi Wyborcza.pl opublikowanie sprostowania do artykułu o plakaciście Wojciechu Korkuciu. Wyrok jest nieprawomocny. 

Sprawa dotyczy artykułu "Nadworny artysta PiS. Kim jest Wojciech Korkuć, autor plakatu Marszu Niepodległości?" autorstwa Witolda Mrozka, 3 listopada ub.r. opublikowanego w serwisie Wyborcza.pl. Opisano w nim twórczość plakacisty, który przygotował afisz m.in. na Marsz Niepodległości 2020. "Korkuć, nawet jeśli do PiS nie należy, jest dziś artystą otwarcie partyjnym" - napisano w tekście.

W grudniu Korkuć wysłał do redaktora naczelnego Wyborcza.pl sprostowanie do artykułu, jednak odmówiono publikacji. W odpowiedzi plakacista wytoczył szefowi Wyborcza.pl proces na drodze cywilnej.

1 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał opublikowanie sprostowania, w którym podkreślono brak związków Korkucia z PiS oraz błędne przypisanie mu dwóch grafik o uchodźcach i lesbijkach. Decyzja sądu nie jest prawomocna.

Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory (wydawca serwisu Wyborcza.pl), wskazuje, że sąd nakazał publikację tylko części sprostowania, o które wnosił powód. - W pozostałym zaś zakresie powództwo zostało oddalone. Sąd podzielił w części argumentację pełnomocnika redaktora naczelnego Wyborcza.pl, że sprostowanie - zdaniem sądu w części) nie spełnia wymogów Prawa prasowego - dodaje Graboś. Redaktor naczelny serwisu Wyborcza.pl będzie się odwoływać od wyroku sądu w części, w jakiej nakazuje on publikację sprostowania. Odwołania nie wyklucza również plakacista, ponieważ sąd nie wziął pod uwagę całego sprostowania.

(PTD, 11.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.