Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 02, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Naczelna Tut.by może trafić na siedem lat do więzienia

Marynie Zołatawej postawiono zarzuty niepłacenia podatków (screen: YouTube/Reporters san frontierers)

Największy z niezależnych białoruskich portali informacyjnych Tut.by poinformował przez swoje media społecznościowe, że jego redaktorka naczelna Maryna Zołatawa została oskarżona o uchylanie się od płacenia podatków. Akt oskarżenia obejmuje też dziennikarkę Alenę Tałakaczową.

Zołatawej grozi od trzech do siedmiu lat więzienia. Białoruskie władze nie potwierdziły zarzutów, ale rzecznik Państwowego Komitetu Śledczego ujawnił, że wszczęta została sprawa karna. Nieoficjalnie mówi się, że dziennikarki zostały oskarżone "o współudział w uchylaniu się od płacenia podatków na szczególnie dużą skalę”. Posiedzenie sądu miało charakter niejawny. Zołatawa i Tałakaczowa przebywają w mińskim areszcie nr 1, tzw. Waładarce.

Dwa tygodnie temu aresztowano 15 pracowników Tut.by, a serwis został zablokowany. W czasie protestów przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki portal Tut.by był jednym z najczęściej czytanych serwisów informacyjnych na Białorusi.  

(MAC, 02.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.