Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mandaty Kurskiego i Matyszkowicza do rządzenia TVP wygasną najpóźniej z końcem września

Jacek Kurski kieruje TVP od stycznia 2016 roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Najpóźniej z końcem września wygasną mandaty członków zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza. Nie wiadomo, kiedy Rada Mediów Narodowych zajmie się powołaniem zarządu TVP na nową kadencję. 

Kadencja zarządu TVP, tworzonego przez Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza, upłynęła 12 października 2020 roku. Ich mandaty wygasną z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki za 2020 rok. Walne zgromadzenie, które skwituje zarząd, musi się odbyć do końca czerwca 2021 roku, ale w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - termin został przesunięty o trzy miesiące, do końca września 2021 roku. Walne minister kultury może zwołać w dowolnym momencie, a wtedy automatycznie wygasają mandaty Kurskiego i Matyszkowicza.  

- Rada Mediów Narodowych nie podjęła dotąd żadnych decyzji dotyczących nowej kadencji zarządu TVP - zwraca uwagę Juliusz Braun, członek RMN.

Krzysztof Czabański pytany, kiedy RMN zajmie się powołaniem zarządu TVP na nową kadencję, odpowiedział "Pressowi" przed tygodniem: - Jeszcze nie mamy ustalonego terminu. Dopiero będziemy o tym rozmawiać.

W porządku zwołanego na czwartek posiedzenia RMN znalazła się informacja o upływających kadencjach i mandatach we władzach mediów publicznych. Rada nie ma obowiązku organizowania konkursu na stanowisko prezesa telewizji publicznej. 

Jacek Kurski, decyzją ministra skarbu, został prezesem TVP w styczniu 2016 roku (12 października 2016 roku został powołany przez RMN, w 2020 roku przez dwa miesiące nie był w zarządzie), a Mateusz Matyszkowicz dołączył do zarządu w kwietniu 2019 roku.

Uchwalone w październiku 2016 roku statuty spółek medialnych przewidują, że członkowie zarządów i rad nadzorczych powoływani są na okres wspólnej kadencji (w przypadku zarządów trwa ona cztery lata, rad nadzorczych - trzy).

(KOZ, 27.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.