Dział: INTERNET

Dodano: Maj 24, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Współtwórca kanału Nexta uprowadzony

Roman Protasiewicz ma 26 lat, jest współzałożycielem kanału Nexta, który informuje o sytuacji i protestach w Białorusi (screen YouTube.com/Euronews по-русски)

Białoruski opozycyjny dziennikarz Roman Protasiewicz, współzałożyciel kanału Nexta, został zatrzymany na lotnisku w Mińsku, po tym jak samolot Ryanair, którym leciał do Wilna, został zawrócony nad białoruskim terytorium z powodu fałszywej informacji o bombie na pokładzie.

Roman Protasiewicz ma 26 lat, jest współzałożycielem - wraz ze Sciapanem Puciłą - kanału Nexta, który informuje o sytuacji i protestach w Białorusi. Tamtejsze władze wpisały ich obu na listę ekstremistów, grozi im kara długoletniego więzienia, a być może kara śmierci. Białoruski komitet śledczy wystosował za obu dziennikarzami (otrzymali w Polsce azyl polityczny) międzynarodowy list gończy, zarzucając im naruszenie trzech paragrafów kodeksu karnego: „organizację masowych zamieszek", „organizację działań grupowych, które rażąco naruszają porządek publiczny" oraz "popełnianie umyślnych działań mających na celu podżeganie do wrogości społecznej ze względu na przynależność zawodową".

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła uprowadzenie samolotu i zatrzymanie dziennikarza jako „całkowicie nie do przyjęcia”. Napisała na Twitterze: „WSZYSCY pasażerowie muszą mieć możliwość natychmiastowej kontynuacji podróży do Wilna i zapewnienia im bezpieczeństwa. Każde naruszenie przepisów międzynarodowego transportu lotniczego musi pociągać za sobą konsekwencje”.

Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, wezwała światowe władze lotnicze do rozpoczęcia śledztwa i stwierdziła: „Jest absolutnie oczywiste, że jest to operacja służb specjalnych polegająca na porwaniu samolotu w celu zatrzymania aktywisty i blogera Romana Protasiewicza". Dodała: „Nikt, kto leci nad Białorusią, nie może być pewien swojego bezpieczeństwa”.

Zaprotestowało polskie MSZ, wzywając do wyjaśnień przedstawiciela ambasady białoruskiej, a premier Mateusz Morawiecki stwierdził na Twitterze: "Zwróciłem się do Przewodniczącego Rady Europejskiej o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki". I dodał: "Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny".

Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej" napisał na Twitterze: "U prezydenta @AndrzejDuda oraz na @prezydentpl na razie nic o przechwyceniu samolotu, zarejestrowanego w Polsce, przez Białoruś. @AndrzejDuda o golach Lewandowskiego, sześcioraczkach z Tylmanowej i kopalni w Wieliczce".

Prezydenta Polski Andrzej Duda zareagował na sytuację dopiero wieczorem, choć prezydent Litwy wydał oświadczenie już po godz. 15.

Światowe media oraz opozycja na Białorusi sugerują, że przechwycenie samolotu Ryanaira było akcją białoruskich i rosyjskich służb specjalnych, a zgodę na nią musiał wydać sam prezydent Aleksander Łukaszenka. Wskazuje na to fakt, że Boeingowi 737 Ryanaira na polskich znakach SP-RSM, którym leciał Protasiewicz, w ostatniej fazie asystował należący do Białorusi wojskowy myśliwiec MIG 29.

Po południu służby prasowe Łukaszenki potwierdziły, że na pokładzie samolotu nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych. Wieczorem irlandzki przewoźnik wydał oświadczenie, w którym przeprosił za opóźnienie samolotu, "które było poza kontrolą Ryanair".

Protasiewicz pracował m.in. w redakcji Euroradia, wcześniej był stypendystą Fundacji im. Vaclava Havla. Opuścił kolektyw Nexta we wrześniu ubiegłego roku.  

 Przypomnijmy, że po masowych protestach ulicznych w białoruskich więzieniach siedzi wielu dziennikarzy. Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy są to obecnie: Andrzej Poczobut, Katsiaryna Andrejeva, Daria Czulcova, Julia Słuckaja, Ała Szarko Siargiej Alszeuski, Piotr Słucki, Ksenija Łuckina, Andrej Aliaksandrau, Dzians Iwaszyn, Maryna Zołatava, Volga Łojka, Liudmiła Czekina, Alena Taukaczova, Anżela Asad, Iryna Rybałka, Ała Łapatka, Daria Danilava, Katsiaryna Tkaczenka, Maria Novik, Andriej Audzjejeu, Aliaksandr Daineka, Iryna Kasciuczenka, Liubou Kaspiarovicz, Aliaksadr Burakou Uładzimir Łapcevicz, Tacciana Kapitonava, Arciom Majorau, Alies Silicz oraz Raman Pratasievicz.

(CP, 24.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.