Dział: PRASA

Dodano: Maj 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Zamojski" ma rację, ale przegrywa w sądzie z miejską spółką

Po tekście "Tygodnika Zamojskiego" doszło do odwołania prezesa PGK, ale gazeta ma przeprosić

Sąd Okręgowy w Zamościu uznał, że publikacje "Tygodnika Zamojskiego" (Wydawnictwo Zamojskie) o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej (PGK) w Zamościu naruszają dobra osobiste spółki. Po tekście szef PGK stracił pracę. 

Chodzi o publikacje "Tygodnika Zamojskiego", który od sierpnia 2018 roku opisywał kwestie niejasnego zarządzania miejską spółką PGK przez jej szefa. W jednym z tekstów ujawniono, że PGK wybrało w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej ofertę miejscowej firmy za 8,5 mln zł, odrzucając o 2 mln zł tańszą propozycję firmy z Gdańska. W tej sprawie trwa postępowanie prokuratury.

Zdaniem Jadwigi Herety, autorki tekstów o nadużyciach w PGK, decyzja sądu jest niezrozumiała. - Jestem przekonana, że przygotowując artykuły o spółce, dochowałam należytej staranności. A o tym, że podejrzenie nieprawidłowości opisanych w tekstach było uzasadnione, świadczą choćby późniejsze decyzje organów nadzorczych spółki. To rada nadzorcza zawiadomiła prokuraturę, która prowadzi w tej sprawie śledztwo, a prezes PGK został odwołany. W tej sytuacji wyrok sądu w mojej ocenie jest niezrozumiały - tłumaczy Hereta. Redakcja zapowiada odwołanie się od decyzji sądu.

19 maja Sąd Okręgowy w Zamościu orzekł, że publikacje "Tygodnika Zamojskiego" naruszają dobra osobiste spółki. W związku z tym sąd zobowiązał wydawnictwo, redaktora naczelnego i autorkę tekstów do opublikowania w piśmie oświadczenia oraz przekazania przez każdego z pozwanych po 7 tys. zł na cele charytatywne. 

Średnia sprzedaż ogółem "Tygodnika Zamojskiego" wyniosła w styczniu 15 395 egz. (spadek o 7,45 proc. względem stycznia 2020 roku).

(BAE, 21.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.