Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd zdjął zakaz, "Tygodnik Zamojski" może pisać o miejskiej spółce

W akcji solidarnościowej wzięło udział kilkudziesięciu wydawców lokalnych (fot. materiały prasowe)

Sąd Okręgowy w Zamościu cofnął zakaz publikacji o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Zamościu dla "Tygodnika Zamojskiego" (Wydawnictwo Zamojskie). Zakaz był zabezpieczeniem powództwa w sprawie o ochronę dóbr osobistych.

Sąd Okręgowy w Zamościu 13 grudnia na posiedzeniu niejawnym po zażaleniu złożonym przez redaktora naczelnego "TZ" Michała Kamińskiego i wydawcę oddalił wniosek o zastosowanie zabezpieczenia. Postanowienie jest niezaskarżalne.

- Chcieli nas uciszyć, a uzyskali jedynie to, że cała Polska o tym mówiła. Niezamierzony efekt, z którego możemy się tylko cieszyć. Jestem zbudowany solidarnością mediów. Pokazały, że potrafią stanąć murem w obronie swoich wartości, czyli ujawniania prawd niekorzystnych dla władzy – mówi Michał Kamiński. Jak dodaje, teksty o PGK Zamość będą w całości dostępne na internetowej stronie tygodnika.

W ubiegły czwartek kilkudziesięciu wydawców lokalnych z całej Polski, skupionych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, opublikowało w geście solidarności w swoich serwisach internetowych artykuły "TZ", na które sąd nałożył prewencyjny zakaz publikacji. O zdjęcie zakazu apelowały Izba Wydawców Prasy i Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

"TZ" pisał o miejskiej spółce PGK od sierpnia 2018 roku, m.in. o tym, że wybrała w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej ofertę miejscowej firmy za 8,5 mln zł, odrzucając o 2 mln tańszą propozycję firmy z Gdańska. W tej sprawie trwa postępowanie prokuratury. We wrześniu do Sądu Okręgowego w Zamościu wpłynął pozew o ochronę dóbr osobistych PGK przeciwko wydawnictwu, redaktorowi naczelnemu i autorce tekstów Jadwidze Herecie. Rozprawa odbędzie się 14 lutego 2020 roku. W listopadzie sąd wydał postanowienie zabezpieczające, zakazując tygodnikowi publikacji na ten temat przez 11 miesięcy i nakazując usunięcie ze strony internetowej na ten czas dotychczasowych tekstów w tej sprawie.

"Tygodnik Zamojski" jest liderem sprzedaży w segmencie tygodników lokalnych i regionalnych. We wrześniu jego średnia sprzedaż ogółem wyniosła 17 031 egz. (dane ZKDP).

Galeria: Kulisy sukcesu "Tylko nie mów nikomu"

FILM „KLER”

(JSX, 16.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.