Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Zamojski" przegrywa w sądzie z miejską spółką

"Tygodnik Zamojski" od sierpnia 2018 roku opisywał kwestie niejasnego zarządzania miejską spółką PGK

Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił apelację, uznając, że publikacje "Tygodnika Zamojskiego" (Wydawnictwo Zamojskie) o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej (PGK) w Zamościu naruszają dobra osobiste spółki. Wyrok jest prawomocny, ale "Tygodnik" rozważa kasację. 

Chodzi o publikacje "Tygodnika Zamojskiego", który od sierpnia 2018 roku opisywał kwestie niejasnego zarządzania miejską spółką PGK przez jej szefa.

"Prawny dysonans"

W jednym z tekstów ujawniono, że PGK wybrało w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej ofertę miejscowej firmy za 8,5 mln zł, odrzucając o 2 mln zł tańszą propozycję firmy z Gdańska. W tej sprawie trwa postępowanie prokuratury.

Czytaj też: RAS Polska nie zaprzecza, że w sprawie zachowań Tomasza Lisa pracowała komisja

– Argumentem koronnym, który sąd całkowicie zlekceważył w ustnych motywach, jest to, że równolegle toczy się postępowanie karne przed Prokuraturą Okręgową w Radomiu, która – rozpoznając zawiadomienie rady nadzorczej tej samej spółki – stawia zarzuty popełnienia przestępstwa pracownikom tejże spółki – mówi mec. Rafał Choroszyński, reprezentujący autorkę artykułu.

– Widać w tym logiczny i prawny dysonans, bo z jednej strony prokuratura po bardzo wnikliwym zbadaniu sprawy dochodzi do wniosku, że sytuacje opisywane w prasie mogą świadczyć o zaistnieniu czynów karalnych, a z drugiej strony dziennikarz, który to opisuje, jest skazywany za rzekome naruszenie dóbr osobistych tejże spółki, w której zdaniem prokuratury dochodziło do popełniania przestępstw i to pomimo ustawowego upoważnienia do piętnowania negatywnych społecznie zjawisk informowania o nieprawidłowościach w spółce komunalnej – tłumaczy prawnik.

"Tygodnik Zamojski" złoży skargę w Strasburgu?

Sąd ma teraz 14 dni na sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie. – W uzasadnieniu sąd będzie musiał odnieść się do tego, dlaczego nie uwzględnił argumentów apelacji. Gdy otrzymamy uzasadnienie, będziemy kierować skargę kasacyjną – zaznacza Choroszyński. "Tygodnik" rozważa także skargę do Trybunału w Strasburgu.

Czytaj też: Dziennikarz Pablo G. pozostanie przez kolejne trzy miesiące w areszcie

We wtorek 24 maja Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł, że publikacje "Tygodnika Zamojskiego" naruszają dobra osobiste spółki, tym samym oddalając apelację.

W związku z tym sąd zobowiązał wydawnictwo, redaktora naczelnego i autorkę tekstów do opublikowania w piśmie oświadczenia oraz przekazania przez każdego z pozwanych po 7 tys. zł na cele charytatywne. Ponadto zasądził od pozwanych po 1,4 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego na rzecz PGK.

Czytaj też: Eurowizja z największą oglądalnością w historii. EBU nadal bez decyzji ws. manipulacji wynikami

(BAE, 26.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.