Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Janusz Schwertner i Outriders wśród nominowanych do "europejskiego Pulitzera"

Wśród nominowanych znalazł się Janusz Schwertner z Onetu (screen YouTube/MagazynPress)

Poznaliśmy nominacje do tegorocznej edycji European Press Prize. Wśród nominowanych znalazł się Janusz Schwertner z Onetu oraz kolektyw Outriders.

W kategorii The Distinguished Reporting Award 2021, w której znalazły się najlepsze europejskie reportaże z ostatnich miesięcy, nominację zdobył Janusz Schwertner z Onetu za tekst "Miłość w czasach zarazy". Artykuł opisywał historię dwóch nastolatków, którzy trafili na podwarszawski oddział psychiatrii dziecięcej i byli ofiarami nękania oraz homofobii. W tej samej kategorii nominację zdobył tekst "Pamiętnik znaleziony w piekle" o sytuacji w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos autorstwa Stavrosa Malichudisa i Iliane Papangeli (członkowie kolektywu Investigative Europe), który opublikowano m.in. w WP.pl.

W kategorii The Innovation Award 2021 na liście nominowanych znalazł się projekt "Sisters of Europe", którego celem było pokazanie siły kobiet w Europie. Wśród tworzących projekt z Polski są Natalia Sosin-Krosnowska, Marta Majchrzak, Marianna Grzywaczewska i Szymon Szczęśniak. Jako innowację w europejskich mediach doceniono reportaż "Rojava Diary" stworzony przez pochodzący z Polski kolektyw dziennikarski Outriders. Jest to zapis relacji syryjskiego dziennikarza Massouda Hamida, który przez WhatsApp relacjonował sytuację w północnej Syrii po rozpoczęciu tureckiej ofensywy w 2019 roku.

Nominowanych wybrano spośród ponad tysiąca zgłoszeń z 47 państw. European Press Prize, nazywana "'europejskim Pulitzerem", jest przyznawana od 2012 roku i nagradza najlepsze artykuły, śledztwa dziennikarskie i felietony opublikowane w Europie. Wśród partnerów nagrody są m.in. Thomson Reuters Foundation, The Guardian Foundation i Fundacja Agory.

Nie podano dokładnego terminu ogłoszenia zwycięzców. Gala zazwyczaj odbywała się w maju lub czerwcu.

(PTD, 30.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.