Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio Wolna Europa skarży Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Radio Wolna Europa jest w Rosji systematycznie karane grzywnami (screen YouTube.com/RT)

Moskiewskie biuro Radia Wolna Europa/Radia Swoboda złożyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wniosek o interwencję w sprawie grzywien nakładanych przez rosyjskie władze.

Radio Wolna Europa jest w Rosji systematycznie karane grzywnami wynikającymi z rzekomego naruszania przepisów o "zagranicznych agentach" (ostatnio w ubiegłym tygodniu). Od początku roku redakcji wytoczono w związku z tym aż 390 spraw, a łączna suma wymierzonych grzywien to ponad 80 mln rubli (równowartość ok. 1 mln dol.). We wniosku napisano, że działania rosyjskich władz naruszają prawo do wolności wyrażania poglądów i wolności słowa, zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, którą podpisała i ratyfikowała Rosja.

Według rosyjskich przepisów o "obcych agentach", czyli podmiotach finansowanych przez zagranicznych mocodawców (w tym przypadku przez USA), mają one obowiązki informacyjne i sprawozdawcze, których nieprzestrzeganie grozi karami finansowymi. Radio Swoboda wyjaśnia, że nie uważa się za “zagranicznego agenta”, bo mimo zagranicznego finansowania polityka redakcyjna jest niezależna.

(MAC, 19.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.