Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jonderko, Kepesz i Markowski z nagrodami World Press Photo 2021

Zdjęcie Markowskiego przedstawia wypadek na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach (fot. Tomasz Markowski)

Karolina Jonderko, Natalia Kepesz i Tomasz Markowski zostali nagrodzeni w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo.

Galeria: Polscy laureaci World Press Photo

Karolina Jonderko zdobyła drugą nagrodę w kategorii Projekty długoterminowe za "Reborn" - materiał koncentrujący się na emocjach, jakie w dorosłych budzą małe dzieci, a także wzorowane na nich lalki. Jak opowiadała niedawno "Press", pomysł na projekt opowiadający o kobietach, które opiekują się lalkami do złudzenia przypominającymi niemowlęta, narodził się w Anglii w 2012 roku. - Zobaczyłam dokument BBC "My fake baby" pokazujący te kobiety. Zafascynowało mnie to. Przeszłam przez wiele nieszczęść, dlatego w mojej pracy fotograficznej staram się rozłożyć traumę na czynniki pierwsze, pokazać, jak ludzie sobie z nią radzą – mówiła Jonderko.

Natalia Kepesz jest laureatką trzeciej nagrody w kategorii Portret fotoreportaż za projekt "Niewybuch". Projekt był na liście finalistów Hellerau Photography Award 2021. Artystka mieszka i pracuje w Berlinie. Nie chciała na razie zdradzać szczegółów swojego projektu.

Tomasz Markowski otrzymał trzecią nagrodę w kategorii Sport zdjęcia pojedyncze za fotografię "Tour of Poland Cycling Crash", przedstawiający wypadek na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach w sierpniu 2020 roku. Zdjęcie nagrodzono już w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej oraz w konkursie Fotoreporter Roku 2020 w kategorii Sport. Markowski związany jest od 1999 roku z "Przeglądem Sportowym".

- Nie nastawiałem się, że coś złego się zdarzy, bardziej na moment finiszu. To były ułamki sekund, kątem oka zauważyłem przepychankę między kolarzami, potem wielki huk, wszystko poleciało w powietrze. Poszła seria zdjęć, później na chłodno szukałem jednej najbardziej pasującej klatki – opowiadał Markowski "Press".

Nagrodzonych za Zdjęcie roku, Reportaż roku czy Zdjęcie interaktywne roku poznamy podczas gali dziś o godz. 16.

Zdjęcia w konkursie WPP ocenia 28-osobowe jury, któremu przewodzi Nayan Tara Gurung Kakshapati. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 74 tys. zdjęć 4315 fotografów ze 130 krajów. Wśród nominowanych znalazło się 45 osób z 28 krajów.

(JSX, 15.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.