Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Laurendeau, Bedyńska, Rigamonti, Schilt, Sigheti i Zygmuntowicz w jury Grand Press Photo 2021

W konkursie Grand Press Photo to przewodniczący jury ma decydujący głos przy wyborze nagród w kategoriach i Zdjęcia Roku. W tym roku jest nim Romain Laurendeau (fot. archiwum prywatne)

Jury XVII edycji konkursu Grand Press Photo tworzą: Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Przewodniczącym jury Grand Press Photo 2021 jest francuski fotoreporter Romain Laurendeau - zdobywca World Press Photo Long Therm project 2020 oraz World Press Photo Story of the Year 2020. Jest absolwentem Technical School of Photography and Audiovisual w Tuluzie (2001).

Po długotrwałej chorobie zakończonej przeszczepem rogówki Laurendeau od 2009 roku podróżuje po Afryce i Bliskim Wschodzie, aby dokumentować życie w aspektach społecznym, ekonomicznym i politycznym. Przez ponad pięć lat tworzył projekt „Młodzi w Algierze”, wynikiem tych obserwacji był m.in. projekt „Derby”, który zdobył szereg nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie. Obecnie realizuje na Bliskim Wschodzie projekt dotyczący problemów narkotykowych. Oprócz World Press Photo zdobył też nagrody: Zoom Award na Saguenay Festival (2014), AFD Prize: best photo-reportage (2014), Camille Lepage Award (2015), European Photographers Award – France (2017), Prix Roger Pic (2017), Pierre and Alexandra Boulat 2017 Scholarship, a także ISEM Prize (2019). Jego prace wystawiane są w galeriach we Francji, Belgii, Włoszech, Kanadzie i Japonii.

Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to przewodniczący jury ma decydujący głos przy wyborze nagród w kategoriach i Zdjęcia Roku.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą obok niego:

Press

fot. Antonina Pałuba

Anna Bedyńska – fotografka dokumentalistka, jako jedyna dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. Podczas lockdownu 2020 roku, podróżując z pomocą komunikatorów internetowych, sportretowała 30 osób na pięciu kontynentach. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Tokio.

Press

fot. archiwum prywatne

Maksymilian Rigamonti – zdobywca Photography Book of the Year 2018 w 76. edycji Pictures of the Year International. Otrzymał główną nagrodę za Zdjęcie Roku w konkursie Grand Press Photo 2012. Urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Pracował m.in. dla: „Newsweek Polska”, „Wprost” i „Dziennik Polska Europa Świat”. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF.  Stypendysta Ministra Kultury w 2014 roku. Nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack 2014. Jego książka fotograficzna „Echo” została wyróżniona przez International Photography Award w 2018 roku oraz wybrano ją Photo Bookiem roku 2018 w Grand Press Photo 2019 i Photography Book of the Year 2018. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska.

Press

fot. archiwum prywatne

Maarten Schilt – właściciel wydawnictwa książek fotograficznych i galerii fotograficznej w Amsterdamie, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo oraz FotoFest w Houston. Od 2014 roku zrealizował dziesiątki pokazów uznanych fotografów z całego świata. Schilt Publishing & Gallery jest wydawcą głośnych photo booków dziennikarskich, dokumentalnych i fotografii artystycznej. Schilt jest recenzentem portfolio na cenionych festiwalach fotograficznych na całym świecie oraz członkiem międzynarodowej rady doradczej przy dyrektorze wykonawczym Center for Photography w Santa Fe.

Press

fot. archiwum prywatne

Radu Sigheti – zdobywca Award of Excellence Picture of the Year (1991). Karierę fotoreportera rozpoczął w 1980 roku. Po obaleniu reżimu Nicolae Ceaușescu został fotografem agencji Reuters, dokumentował konflikty zbrojne, wydarzenia polityczne i sportowe oraz przemiany społeczne w Rumunii i za granicą. W latach 2003–2009 pracował jako główny fotograf Reutera w Afryce. Założyciel i były przewodniczący Rumuńskiego Stowarzyszenia Fotoreporterów, w którym zajmował się organizacją konkursów fotografii prasowej. Publikuje i wystawia w wielu krajach świata. Od pięciu lat jest redaktorem odpowiedzialnym w globalnym biurze zdjęć Agencji Reutera w Gdyni. Mieszka w Sopocie.

Press

fot. archiwum prywatne

Andrzej Zygmuntowicz - fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004).  Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

W konkursie Grand Press Photo 2021 oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2020 roku a 31 marca 2021 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 7 kwietnia br. Prace do Grand Press Photo 2021 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(CP, 19.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.