Dział: PRASA

Dodano: Marzec 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd sprawdzi, czy przejęcie Polska Press przez Orlen powinno być wstrzymane

Formalnie Orlen przejął Polska Press Grupę 1 marca (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna wniosek rzecznika praw obywatelskich (RPO) Adama Bodnara o wstrzymanie przejęcia Polska Press Grupy przez Orlen. 

Rzecznik odwołał się od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 5 lutego br., w której wydał zgodę na przejęcie koncernu prasowego przez spółkę energetyczną. "Spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji. W ten sposób mogą przekształcić wolną prasę, której cechą immanentną jest rzetelny i oparty na faktach krytycyzm wobec władzy publicznej i osób sprawujących funkcje publiczne, w zależne od tej władzy biuletyny informacyjne i propagandowe" - tak swoje wątpliwości tłumaczy Biuro RPO.

RPO skierował bezpośrednio do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji o przejęciu koncernu prasowego przez naftowego giganta. Sprawa została zarejestrowana i nadano jej sygnaturę. Rzecznik czeka również na skierowanie do rozpoznania odwołania od decyzji o koncentracji Orlenu i Polska Press. Za jego pośrednictwem ma to zrobić w ciągu trzech miesięcy prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zdaniem RPO UOKiK nie wyjaśnił, czy w wyniku koncentracji Orlenu i Polska Press "nie dojdzie do niedopuszczalnego ograniczenia wolności prasy i innych środków społecznego przekazu, a w konsekwencji także do naruszenia wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji". Wcześniej RPO zwrócił się z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji z postępowania o najnowszej transakcji Orlenu. UOKiK odmówił i tłumaczył to ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa. 

Do tej pory UOKiK wyjaśniał, że przedmiotem jego postępowania były przesłanki antymonopolowe, a nie badanie wpływu transakcji na rynek prasowy w Polsce.

Formalnie Orlen przejął Polska Press Grupę 1 marca. Dzień później z zarządu spółki wydającej 20 dzienników regionalnych odeszła prezes Dorota Stanek.  

(PTD, 18.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.