Dział: RADIO

Dodano: Luty 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: zwolnienie dyscyplinarne za granie polskiego hymnu niezasadne

Kamil Dąbrowa został zwolniony z Polskiego Radia w styczniu 2016 roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy uznał, że zwolnienie dyscyplinarne dyrektora Programu I Polskiego Radia Kamila Dąbrowy w 2016 roku było nieuzasadnione. Wyrok jest nieprawomocny. 

Wskutek decyzji Kamila Dąbrowy Program I od 1 stycznia 2016 roku co godzinę grał hymny Polski i Unii Europejskiej. - To była akcja specjalna, mająca zwrócić uwagę na wejście w życie tzw. małej ustawy medialnej, która została zresztą w części zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny - przypomina Kamil Dąbrowa. Pomysł podzielił wówczas zespół. Politycy PiS publicznie zapowiedzieli dymisję dyrektora anteny.

W styczniu 2016 roku Dąbrowa został przez ówczesną prezeskę Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk najpierw odwołany ze stanowiska dyrektora Jedynki, a następnie zwolniony dyscyplinarnie. Dąbrowa pozwał spółkę. W czerwcu 2016 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy uznał, że jego zwolnienie było bezprawne. Apelację wniosło Polskie Radio i w kwietniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy.

W piątek zapadł wyroku Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, który zasądził na rzecz Kamila Dąbrowy odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia wraz odsetkami i kosztami sądowymi. 

- Sąd uznał, że wypowiedzenie umowy o pracy z paragrafu 52 było całkowicie nieuzasadnione, a także nieprawidłowe z przyczyn formalnych. Sąd powiedział: "Tu jest Polska, granie polskiego hymnu i tzw. hymnu Unii Europejskiej nie narusza prawa" - relacjonuje "Press" Kamil Dąbrowa. Dodaje, że sąd nie przychylił się do wniosku Polskiego Radia, że to był protest polityczny. - Sąd nie dopatrzył się żadnych znamion protestu politycznego w tym, co robiliśmy - mówi Dąbrowa. 

Na ogłoszeniu wyroku nie było przedstawiciela Polskiego Radia. Spółce przysługuje prawo złożenia apelacji.

Kamil Dąbrowa po zwolnieniu z Polskiego Radia w grudniu 2016 roku został dyrektorem i redaktorem naczelnym Radia Zet Gold (później Meloradia). Na początku 2019 roku przeszedł do Urzędu m.st. Warszawy, w którym objął stanowisko zastępcy dyrektora biura marketingu i rzecznika prasowego. Rzecznikiem przestał być w marcu 2020 roku.

(KOZ, 22.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.