Dział: RADIO

Dodano: Luty 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO ponownie pyta KRRiT o aferę z liczeniem głosów w Trójce

Marek Niedźwiecki z Trójką związany był od 1982 roku (screen: YouTube/Onet Rano)

Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie poprosił Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o dokumentację wyników kontroli Polskiego Radia po unieważnieniu "Listy przebojów". Przypomniał też, że KRRiT powinna w takiej sprawie samodzielnie przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.

W maju ub.r. ówczesny dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Tomasz Kowalczewski unieważnił głosowanie "Listy przebojów" i publicznie zarzucił zespołowi programu manipulację przy notowaniu. Prowadzący audycję Marek Niedźwiecki odszedł z radia (obecnie jest w zespole Radia 357), domaga się oficjalnych przeprosin za naruszenie dóbr osobistych i przekazania 10 tys. zł na cel charytatywny. 

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował wtedy w KRRiT. 11 lutego br. przewodniczący Rady Witold Kołodziejski odpowiedział mu, że ma w tej sprawie stanowisko nadawcy oraz wyniki kontroli przeprowadzonej przez komórkę Polskiego Radia, ale ich nie ujawni ze względu na toczący się proces. "Z uwagi na dobro tego procesu istnieje potrzeba zachowania poufności zebranych danych" - zaznaczył w piśmie Kołodziejski.

RPO odpowiedział, że w związku z konstytucyjnymi i ustawowymi uprawieniami rzecznika "argument konieczności ochrony poufności zebranych w toku kontroli danych nie znajduje uzasadnienia", bo wyniki kontroli są informacją publiczną. Ponadto zgodnie z Ustawą o rzeczniku praw obywatelskich może on "zażądać przedstawienia akt każdej sprawy prowadzonej przez naczelne i centralne organy administracji państwowej".

Rzecznik przypomniał, że KRRiT powinna w takiej sprawie samodzielnie przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, które "nie będzie opierać się jedynie na wyjaśnieniach podmiotu, wobec którego istnieje podejrzenie naruszenia obowiązujących standardów". Adam Bodnar ponownie zwrócił się do Rady o przeprowadzenie kontroli.

W okresie listopad 2020-styczeń 2021 udział Trójki w czasie słuchania spadł do 2,1 proc. (z 5,9 proc. rok wcześniej). Nigdy w historii badania Radio Track nie był tak niski.

Galeria: Koniec marki Ruch

fot. Zbyszko Siemaszko/ Narodowe Archiwum Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

(JSX, 18.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.