Dział: PRASA

Dodano: Luty 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jest projekt w sprawie likwidacji Rady Mediów Narodowych

Rada Mediów Narodowych składa się z pięciu członków, jej przewodniczącym jest Krzysztof Czabański (fot. Piotr Molecki/East News)

Posłowie Koalicji Polskiej (PSL, UED, Konserwatyści) złożyli projekt ustawy przewidującej likwidację Rady Mediów Narodowych. Ich zdaniem jej powołanie było niekonstytucyjne. 

Projekt zakłada całkowitą likwidację Rady Mediów Narodowych, której zadania miałaby przejąć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

W uzasadnieniu posłowie przekonują, że samo powołanie RMN było niezgodne z konstytucją, bo całkowicie pozbawiło KRRiT wpływu na wybór władz mediów publicznych.

"KRRiT została wypchnięta przez ustawodawcę poza sferę rozstrzygania o tym, kto i jak długo będzie członkiem zarządu spółek publicznej radiofonii i telewizji. To zaś wyklucza możliwość efektywnego wykonywania zadań przypisanych jej w konstytucji" – czytamy w uzasadnieniu. Dlatego posłowie KP chcą, aby KRRiT została ponownie włączona w procedurę wyłaniania składu organów kierujących działalnością spółek publicznej radiofonii i telewizji.

Posłowie KP wskazują, że za sprawą proponowanego projektu ustawy do kompetencji KRRiT wróciłoby również wyrażanie zgody na zmiany w statutach spółek publicznej radiofonii i telewizji. 

Projekt ustawy ma - zdaniem KP - pozytywnie wpłynąć na budżet państwa, bo likwidacja Rady Mediów Narodowych ograniczy koszty, które generuje, czyli ponad 1 mln zł rocznie.

RMN składa się z pięciu członków (w tym troje z PiS), jej przewodniczącym jest Krzysztof Czabański. Została powołana w 2016 roku i tym samym odebrała część zadań należących do tamtej pory do KRRiT. W wyniku zmian ustawowych KRRiT miała głównie zajmować się mediami komercyjnymi, a RMN skupić się na mediach publicznych. 

Galeria: Koniec marki Ruch

fot. Zbyszko Siemaszko/ Narodowe Archiwum Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

(BAE, 18.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.