Dział: RADIO

Dodano: Luty 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Projekt ustawy: udział polskiej muzyki w radiu ma wzrosnąć do 49 proc.

Dziś stacje radiowe muszą przeznaczać na polską muzykę 33 proc. czasu antenowego (fot. Tirachard Kumtanom/Pexels.com)

Projekt ustawy dotyczącej tzw. składki od reklam nakłada na stacje radiowe obowiązek grania więcej polskich piosenek niż obecnie. Radiowcy twierdzą, że dotychczasowy poziom i tak jest już wysoki.

Dziś, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, stacje radiowe muszą przeznaczać co najmniej 33 proc. czasu emitowania piosenek na utwory, które są wykonywane w języku polskim, z tego co najmniej 60 proc. w godz. 5-24.

To się jednak może zmienić, bo projekt ustawy zakładającej pobieranie od mediów tzw. składki od reklam (ma wejść w życie 1 lipca) zmienia także przepisy ustawy medialnej. Przewiduje on, że nadawcy stacji radiowych mają przeznaczać co najmniej 49 proc. miesięcznego czasu nadawania na polskie piosenki, w tym co najmniej 60 proc. między 5 a 24.

- Jest to niedopuszczalna praktyka, aby w projekcie wprowadzającym obciążenia podatkowe, którego autorem jest minister finansów, wprowadzać "przy okazji", bez konsultacji i dialogu z zainteresowanymi stronami, tak istotną zmianę, mającą wpływ na strukturę poszczególnych programów - komentuje Michał Celeda, redaktor naczelny Radia Zet.

Adam Czerwiński, dyrektor muzyczny RMF FM, uważa, że proponowana zmiana to ruch wbrew oczekiwaniom słuchaczy. - Obecny poziom 33 procent rodzimej muzyki jest już i tak bardzo wysoki - najwyższy w Europie, poza Francją. Kolejne podniesienie tej kwoty może spowodować niezadowolenie słuchaczy i ich odpływ od radia - komentuje Adam Czerwiński. Jego zdaniem zyskają na tym przede wszystkim platformy streamingowe typu Spotify, które nie podlegają takim regulacjom.

Mariusz Szuster, dyrektor generalny grupy radiowej w ZPR Media, zwraca uwagę, że będzie to sytuacja szczególnie trudna dla takich stacji kierowanych do młodego słuchacza jak np. Eska. - Na rynku muzycznym, niestety, nie mamy aż tylu chodliwych hitów polskiej muzyki, które by przytrzymały młodych słuchaczy przy odbiorniku. Nie mówię o hip-hopie, bo on jest wartościowy dla młodych ludzi, ale często okraszony niecenzuralnymi słowami, więc nie możemy go zagrać - tłumaczy Szuster.

- To jest zaprzeczenie temu, na co umawialiśmy się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Format i badania muzyczne Eski, Eski Rock czy Vox FM są ułożone pod koncesje, jakich udzieliła nam Krajowa Rada. Ta ustawa wywróci całą tę filozofię do góry nogami - zwraca uwagę Szuster, i przyznaje: - Szersze formaty muzyczne mogą mniej boleśnie znieść zmianę, ale dla stacji wyspecjalizowanych, na przykład adresowanych do młodych ludzi, może być to strzał w plecy.

Już od 2012 roku ustawa o radiofonii i telewizji reguluje, jaka część polskich piosenek musi być emitowana w ciągu dnia (od 5 do 24) - najpierw było to 40 proc., od 2013 roku - 50 proc., a od 2014 roku - 60 proc.

Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w 2019 roku średni udział polskich piosenek we wszystkich rozgłośniach wynosił 40,4 proc., z czego 68,2 proc. między 5 a 24. W stacjach Polskiego Radia było to 44,3 proc. (w tym 79,1 proc. w ciągu dnia), a w RMF FM i Radiu Zet - 34,5 proc. (w tym 64,6 proc. w ciągu dnia). Wysoki udział polskiej muzyki notowało Radio Pogoda (Grupa Radiowa Agory) - 76,4 proc., a niski Meloradio (Eurozet) - 33 proc. Wyłącznie polskie piosenki gra z kolei Radio Wawa (Grupa ZPR Media).

(KOZ, 04.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.