Dział: PRASA

Dodano: Luty 02, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

82 dziennikarzy zatrzymanych podczas protestów w Rosji

W protestach wzięły udział setki tysięcy Rosjan (screen: YouTube/Guardian News)

Podczas protestów w Rosji związanych z żądaniem uwolnienia Aleksieja Nawalnego zatrzymano blisko 5,4 tys. osób. Według serwisu Open Media w tym gronie znalazło się co najmniej 82 dziennikarzy.

Konstantin Fomin z OVD-Info, od 2011 roku zajmującego się relacjonowaniem protestów w Rosji i walką o prawa człowieka, nazwał te zatrzymania rekordowymi. Sofia Rusowa z Biura Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Mediów poinformowała serwis Open Media, że wśród zatrzymanych (1,8 tys. w samej stolicy kraju) było co najmniej 82 dziennikarzy. Według jej danych najwięcej w Moskwie (21) i Petersburgu (10).

Aleksiej Nawalny, uwięziony na razie na miesiąc, 19 stycznia, dwa dni po powrocie z Berlina, opublikował z pomocą swoich zwolenników w serwisie YouTube film "Pałac dla Putina". Produkcja przedstawia prezydenta Rosji jako skorumpowanego polityka, który zgromadził olbrzymią fortunę. Do poniedziałkowego wieczora film miał ponad 106 mln wyświetleń.

Sąd w Moskwie w poniedziałek ukarał Julię Nawalną, żonę więzionego opozycjonisty, grzywną w wysokości 20 tys. rubli (ok. 265 dol.) za udział w niedzielnej demonstracji.

(MAC, 02.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.