Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apel do "Gazety Wyborczej", aby nie promowała mięsa

Sygnatariusze apelują o zdjęcie wywiadu ze stron Wyborcza.pl (screen: Dzialaj.akcjademokracja.pl)

Niespełna 700 osób podpisało do niedzieli na stronie Akcjademokracja.pl apel do "Gazety Wyborczej" (Agora), aby wycofała się ze współpracy reklamowej ze Związkiem Polskie Mięso. Główny zarzut sygnatariuszy dotyczy wywiadu z ekspertką Związku.

Apel po hasłem: "Gazeto - wspieraj klimat, a nie interesy branży mięsnej" na stronie Akcjademokracja.pl pojawił się w środę. Jest adresowany do Aleksandry Klich, redaktorki naczelnej "Wysokich Obcasów", Jarosława Kurskiego, redaktora naczelnego Wyborcza.pl oraz Wojciecha Maziarskiego, kierownika działu Opinie.

Jego autorzy domagają się wycofania "GW" i "WO" z kampanii promocyjnej "Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje" realizowanej we współpracy ze Związkiem Polskie Mięso. Chcą także usunięcia z serwisu Wyborcza.pl wywiadu z prof. Agnieszką Wierzbicką pt. "Dieta i nauka: bezmięsna moda może okazać się szkodliwa”. Na wywiad ten i promocję polskiego mięsa w serwisie Wysokieobcacy.pl jako pierwszy zareagował Filip Springer, który ogłosił, że z tego powodu rezygnuje z subskrypcji Wyborcza.pl.

Springer, który do niedawna pisał felietony do "Dużego Formatu" (reporterskiego magazynu "GW"), jest wśród sygnatariuszy petycji zamieszczonej na Akcjademokracja.pl. Popierają ją także fotograf Adam Lach (współpracuje z "GW") oraz poetka, pisarka i tłumaczka Julia Fiedorczuk. "Press" zapytał ich, czy akcja przeciw "Wyborczej" ws. promocji mięsa nie przyniesie więcej szkód niż pożytku, w sytuacji kiedy jest ona dyskryminowana przez rząd (jej dziennikarze są nękani licznymi procesami, "GW" jako jedyny z dużych dzienników jest pomijany w kampaniach państwowych spółek, nie ma zleceń rządowych dotyczących koronawirusa).

 

- Sprawa katastrofy klimatycznej jest nadrzędna względem wielu innych. Mam wątpliwości, ale to jest zbyt ważny temat i nie można iść na kompromisy – mówi Filip Springer. - Wiele lat publikowałem w "Gazecie" i jasne jest, że pozyskuje ona różnych reklamodawców, odciskających różny ślad węglowy, zachowujących się bardziej lub mniej etycznie. Problemem jest jednak publikowanie wywiadu z ekspertką silnie powiązaną z branżą, która mówi farmazony, wywiad ten jest nierzetelny dziennikarsko i nosi wszelkie znamiona treści sponsorowanej, a nie jest w żaden sposób oznaczony – przedstawia swoje stanowisko Springer.

- Czy "Gazecie" jest obecnie dobrze czy źle, to nie ma znaczenia – mówi Adam Lach. - Są pewne standardy, których nie wolno naruszać, jest etyka dziennikarska, w której "Gazeta" powinna się poruszać. Osobiście nigdy nie przyjmę zlecenia robienia zdjęć do reklamy McDonalda, ale tu nie ma znaczenia, jakie poglądy wyznaję i czy dany tytuł jest po tej samej linii, a także to, że nie jem mięsa. Chodzi o wartości, które powinna prezentować gazeta. Mogli zadać pytanie, czy jedzenie mięsa ma sens i porozmawiać z ludźmi z obu stron, a przeprowadzili wywiad z osobą, która nie powinna się wypowiadać na takie tematy jako ekspertka, bo jest przedstawicielką branży mięsnej - – dodaje fotograf.

Zdaniem Julii Fiedorczuk wywiad z Wierzbicką zawiera treści sprzeczne z ustaleniami nauki (np. w sprawie zapotrzebowania na mięso w ludzkiej diecie czy środowiskowych kosztów hodowli przemysłowej). - Nieetyczność hodowli przemysłowej z uwagi na cierpienie zwierząt to nie opinia, podobnie jak nie są opiniami denializm klimatyczny czy postawy antyszczepionkowe - podkreśla Fiedorczuk.

- Oczekiwałabym, aby medium, które wspieram, nie reklamowało branż, których działania są jednoznacznie niszczycielskie w stosunku do planety i ludzkiego zdrowia. Taki jest przypadek taniego mięsa, którego koszty środowiskowe wszyscy ponosimy, a zyski są uwewnętrznione. Inną branżą, której nie należałoby wspierać, jest np. branża węglowa. Mam nadzieję, że „Gazeta Wyborcza" potraktuje katastrofę klimatyczną z należytą powagą i odpowiedzialnie podejdzie do fundamentalnych kwestii etycznych, z jakimi musi mierzyć się poważne dziennikarstwo. Wierzę, że nacisk ze strony czytelniczek i czytelników pomoże - dodaje pisarka i poetka.

Już w środę wicenaczelny "GW" Roman Imielski, odpowiadający za dział Opinie, ws. kwestionowanego wywiadu odpowiedział, że nie komentuje: "bzdurnych zarzutów, bo »Gazeta Wyborcza« nigdy nie zamieszcza sponsorowanych artykułów". Z kolei w czwartek biuro prasowe Agory przekazało "Press", że nie będzie żadnej reakcji spółki w tej sprawie.

(JSX, 25.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.