Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat za przekazaniem prawie 2 mld zł na ochronę zdrowia zamiast TVP

W Senacie większość ma opozycja (fot. Piotr Molecki/East News)

Prawie 2 mld zł nie na media publiczne, lecz na system ochrony zdrowia - taką poprawkę do budżetu państwa na 2021 rok przegłosowali we wtorek senatorowie. Ustawa budżetowa wróci jednak do Sejmu, gdzie większość ma PiS i jego współkoalicjanci.

W projekcie budżetu przewidziano dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji obligacje skarbu państwa o wartości 1,95 mld zł w ramach rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu. Senatorowie stosunkiem głosów 51 do 49 przyjęli poprawkę zakładającą, że środki te trafiłyby na leczenie chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego.  

To była jedna z ponad 100 poprawek do budżetu wniesionych przez Senat, w którym większość ma opozycja. Ich dalszym losem zajmie się Sejm, w którym większość ma obóz Zjednoczonej Prawicy.

Dotychczas rekompensaty abonamentowe, które w większości trafiały do TVP, były regulowane nowelizacjami ustaw. Ostatnia z nich na kwotę 1,95 mld zł została w lutym 2020 roku uchwalona przez Sejm, ale prezydent Andrzej Duda zwlekał z jej podpisaniem. Ostatecznie zgodził się po tym, jak prezes TVP Jacek Kurski został odwołany przez Radę Mediów Narodowych. W sierpniu wrócił na to stanowisko. Po odrzuceniu senackiej poprawki prezydent Duda nie będzie miał dużego pola manewru, ponieważ sprzeciwiając się dotacji dla TVP, musiałby zawetować całą ustawę budżetową.   

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PTD, 13.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.