Dział: REKLAMA

Dodano: Styczeń 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Branża eventowa czeka na szczegóły dotyczące rządowej pomocy

Kod PKD determinuje możliwość skorzystania z pomocy sektorowej, tym razem agencje eventowe mogą być nią objęte (fot. Teemu Paananen/Unsplash)

Przedstawiciele agencji eventowych doceniają uwzględnienie branży w kolejnej wersji tarczy antykryzysowej, ale z oceną rządowej pomocy czekają na konkrety.

Rada Ministrów znowelizowała w ubiegłym tygodniu uchwałę w sprawie programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”. Uwzględniono w niej m.in. agencje eventowe. Rząd chce umożliwić umarzanie przedsiębiorcom działającym w branżach szczególnie dotkniętych restrykcjami sanitarnymi w związku z COVID-19 do 100 proc. subwencji udzielonej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm. Na nowe rozwiązanie rząd ma przeznaczyć ok. 7,5 mld zł. Na liście firm, które objęte mają być pomocą, są m.in. sklepy, hotele, restauracje, muzea, placówki kulturalne, a także działające pod numerem PKD 73.11.Z. agencje reklamowe, w tym eventowe. 

Z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Klub Agencji Eventowych SAR oraz Stowarzyszenie Branży Eventowej SBE wynika, że 53 proc. agencji eventowych widnieje pod numerem PKD (polska klasyfikacja działalności) wiodącym 73.11.Z, 20 proc. ma nr 82.30, a 8 proc. - 93.29 B. Pozostałe 19 proc. agencji ma inne numery. Co istotne, kod ten determinuje możliwość skorzystania z pomocy sektorowej.

Dominik Górka, członek zarządu Klubu Agencji Eventowych SAR, co-CEO i dyrektor kreatywny agencji Live Age, mówi, że bez względu na to, na jaką faktycznie pomoc agencje eventowe mogą liczyć, już sam fakt, że w ogóle zostały zauważone, jest sukcesem. - Cały ubiegły rok dobijaliśmy się do wszystkich możliwych miejsc, by nas zauważono, i w końcu coś z tego wynikło - mówi Górka - Ten numer PKD obejmuje większość firm sektora agencji eventowych, których nie objęła wcześniejsza pomoc. Ponadto pod tym numerem jest też zarejestrowanych wiele firm targowych, które dotychczas również nie otrzymały pomocy. Więc z tego punktu widzenia jest zmiana na lepsze. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a my tych szczegółów dotyczących konkretnego wymiaru pomocy jeszcze nie znamy, mają być podane dopiero w przyszłym tygodniu. Więc dopiero wtedy będzie można ocenić, czy to realna pomoc.

Podobnego zdania jest Michał Kaleta, managing director w Endorfina events. - Kwestia kolejnej tarczy, umorzenia subwencji jest bardzo świeża i jesteśmy dopiero na etapie zapoznawania się z dokumentami. Trudno mi określić, czy ta forma wsparcia obejmie nas i inne firmy z sektora. Na razie nic nie wiemy - mówi Kaleta.

- Kod PKD 73.11.Z występuje w większości firm z branży eventowej. Potwierdzają to m.in. wyniki badania branży eventowej, przeprowadzonego przez SAR, Klub Agencji Eventowych SAR i Stowarzyszenie Branży Eventowej na przełomie listopada i grudnia 2020 roku. Dlatego włączenie go do listy kodów uprawniających do skorzystania z tarczy finansowej 2.0 PFR to pozytywna wiadomość dla branży. Z finalną analizą korzyści musimy się jednak wstrzymać do momentu ogłoszenia wszystkich warunków brzegowych. Na tę chwilę nie wiadomo ostatecznie, czy i które podmioty będą kwalifikowały się do otrzymania subwencji i na jakich warunkach - mówi Halina Rabczak, CFO Grupy S/F, do której należy marka Emlab.

W wyniku kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa przychody branży eventowej w 2020 roku spadną średnio o 78 proc. w stosunku do ubiegłego roku - wynika z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Klub Agencji Eventowych SAR oraz Stowarzyszenie Branży Eventowej SBE.

(AMS, 12.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.