Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 11, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Opozycja skarży się na TVP Info do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała na Twitterze, że razem z grupą posłów KO skierowała wniosek do KRRiT w sprawie wpisu twitterowego TVP Info (fot. Jakub Kamiński/East News)

Posłowie opozycji złożyli wniosek do KRRiT o wszczęcie postępowania w sprawie wpisu twitterowego TVP Info, porównującego polską opozycję do uczestników zamieszek na Kapitolu. Zdaniem ekspertów Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma bezpośrednich kompetencji do kontrolowania działalności nadawców w mediach społecznościowych.

W piątek o złożeniu wniosku poinformowała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej porównanie przez TVP zajść w Waszyngtonie do protestu opozycji na przełomie 2016 i 2017 roku podszyte jest złymi intencjami zmierzającymi do podgrzania walki politycznej w Polsce. "Nie ma to nic wspólnego z rzetelnością dziennikarską oraz zasadami, na podstawie których powinny funkcjonować media publiczne. Z całą stanowczością sprzeciwiamy się pobłażaniu takim zachowaniom i uważamy, że nie powinny pozostać bez echa" – napisali posłowie KO. 

– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma kompetencji w zakresie kontrolowania każdej działalności prowadzonej przez nadawców. Głównymi kompetencjami Rady są kontrola w zakresie działalności nadawczej stricte telewizyjnej, a także nowych form telewizyjnych, czyli platform VOD, ale trzeba pamiętać o artykule 21 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji – mówi prawnik i były członek KRRiT Wojciech Dziomdziora. We wspomnianym przepisie jest mowa o tym, że zarówno programy, jak i inne usługi jednostek publicznej radiofonii i telewizji powinny działać zgodnie z misją publiczną.

– Działalność TVP w zakresie informacyjno-publicystycznym realizowana za pośrednictwem serwisów społecznościowych niewątpliwie może być zaliczona do tych innych usług w rozumieniu tego przepisu – tłumaczy Dziomdziora.

Z kolei Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, wskazuje, że gdy ustawa była pisana prawie 30 lat temu, to nie było jeszcze Twittera, więc zamykanie kompetencji KRRiT tylko do linearnej telewizji byłoby nieracjonalne i sprzeczne z istnieniem tej instytucji. – Moim zdaniem niezależnie od narzędzia technologicznego wszystko, co jest sygnowane przez Telewizję Polską na oficjalnych portalach czy w mediach społecznościowych, powinno podlegać ocenie przez Radę – mówi Braun. 

W środę 6 stycznia TVP Info opublikowała wpis na Twitterze opatrzony komentarzem: "Zamieszki na Kapitolu. Część demonstrantów zaczęła zachowywać się na sali obrad jak polska opozycja". Post zawierał materiał wideo z relacją reportera z Waszyngtonu oraz krótki opis na temat szturmu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol.

Artykuł jednak nie rozwijał opinii z tweetu dotyczącej porównania wydarzeń w USA do zachowania opozycji w Polsce. Dopiero po kilku godzinach od publikacji wpisu TVP Info uzasadniła, że chodziło o blokowanie mównicy sejmowej przez posłów opozycji w 2016 roku.

W czwartek 7 stycznia poseł KO Cezary Tomczyk poinformował, że zwrócił się do prawników, aby przygotować pozew przeciwko TVP w związku z tweetem TVP Info. “@tvp_info powinna być zlikwidowana w pierwszym możliwym terminie. To będzie jedna z pierwszych decyzji po wygranych wyborach w PL” – napisał Tomczyk na Twitterze.

Natomiast rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar skierował pisma do prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego. Do Kurskiego zaapelował o wyjaśnienia i opublikowanie przeprosin. Do Kołodziejskiego zwrócił się natomiast o zbadanie sprawy i "zastosowanie środków przewidzianych prawem w odniesieniu do spółki, która swoim działaniem narusza zadania i obowiązki nadawcy publicznego".

(BAE, 11.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.