Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT: niech TVN 24 zaniecha frazy "Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej"

Według Krajowej Rady, odbiorcy TVN 24 "otrzymali nieprawdziwe informacje dotyczące konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny" (fot. Piotr Molecki/East News)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wezwał nadawcę TVN 24 do zaniechania używania sformułowania "Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej".

"W związku z informacjami przekazywanymi na antenie TVN24, w wejściach prezenterskich oraz na paskach informacyjnych w audycjach informujących o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku wskazujących, że jest to decyzja »Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej«, organ wydał decyzję wzywającą nadawcę do zaprzestania używania tego i podobnych sformułowań" - czytamy w komunikacie KRRiT.

Według Krajowej Rady, odbiorcy TVN 24 "otrzymali nieprawdziwe informacje dotyczące konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny". KRRiT przytacza zapis z Konstytucji RP, zgodnie z którym "Trybunał Konstytucyjny jest władzą odrębną i niezależną od innych władz, a wszyscy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji".

"Wskazane powyżej informacje rozpowszechnione w programie TVN24, poprzez nagminne używanie nazwiska, kierowały uwagę odbiorców na osobę prezes Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską, dając tym samym nieprawdziwe wskazanie, iż to nie konstytucyjny organ rozpatrywał sprawę i wydawał orzeczenie" - uważa KRRiT.

Zdaniem KRRiT, tego rodzaju informacje "wprowadzają odbiorców w błąd i utrwalają nie tylko nieprawdziwe przekonanie o indywidualnej, spersonifikowanej decyzji prezes Trybunału Julii Przyłębskiej, lecz przede wszystkim krytykę wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dokonywaną przez część społeczeństwa kierując ją, w sposób zindywidualizowany, do konkretnej osoby uczestniczącej w podejmowaniu rozstrzygnięcia".

"Może to stanowić element nękania, zastraszenia, a nawet mowy nienawiści" - kończy komunikat KRRiT.

(KOZ, 28.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.